Nicos Poulantzas'ın kuramında olağanüstü rejim biçimleri
Extraordinary regime forms in Nicos Poulantzas' theory
- Tez No: 308538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ONUR İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Yunan siyaset bilimci Nicos Poulantzas'ın kuramında yer alan olağanüstü rejim biçimleri incelenecektir. Poulantzas tarafından faşizm ve askeri diktatörlükler olarak tanımlanan bu istisnai rejim tiplerine ilişkin bir analiz, devlete ilişkin çözümlemelerle aynı anda yürütülmelidir. Bunun gerekçesi bu rejim tarzlarının aynı zamanda bir özgül devlet tipi oluşturmasıdır. Bu paralelde öncelikle sivil toplum ve devlet ilişkisine dair yaklaşımlar aktarılacak ve bir Marksist olan Poulantzas'ın fikirlerine kanal açabilmek amacıyla Marx'ın da devlet analizlerine yer verilecektir. Son iki bölümde ise Poulantzas'ın teorik altyapısına odaklanılacak ve olağanüstü rejim biçimlerine ilişkin görüşleri ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this work, Greek political scientist Nicos Poulantzas? extraordinary regime forms are studied. An analysis, which is about these exceptional regime types that are described as fascism and military dictatorships by Poulantzas, is needed to be done at the same time with the analysis regarding to the state. It?s because these regime types form a specific state type as well. In this parallel, the approaches regarding its relationship with civil society and the state is going to be stated at first, and Marx?s state analyses are also mentioned with the aim of extending ideas of Poulantzas, who has bought into the Marxist thought. In the last two chapters, it is going to be focused on the theoretical substructure of Poulantzas and his opinions on extraordinary regime forms are going to be demonstrated.