Yükseköğretimde uzaktan eğitim sürecinde kullanılan eğitim modellerine yönelik üniversitede görev yapan yöneticilerin görüşlerinin incelenmesi
Examining the views of the administrators working at the university for the education models used in the distance education process in higher education
  1. Tez No: 669921
  2. Yazar: HAZEL KARAFAZLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLET TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma üniversitede görev yapan yöneticilerin yükseköğretimde uzaktan eğitim sürecinde kullanılan eğitim modelleri hakkındaki görüşlerini inceleme amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu genel amaç doğrultusunda yöneticilerin uzaktan eğitim modellerine bakış açılarının cinsiyet, kıdem, statü, branş değişkenleri ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırma nitel paradigmayı temele alan bir olgu bilim çalışmasıdır. Araştırmanın evreni, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde görev yapmakta olan 131 yöneticidir. Örneklem, araştırmaya gönüllü olarak katılan 93 yöneticiden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 23 programında analiz edilmiştir. Verilerin çözümlemesinde Ki-Kare uyum analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; kıdem, statü, branş değişkenleriyle üniversitede görev yapmakta olan yöneticilerin uzaktan eğitim modellerine bakış açıları arasında uyum olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeni için yapılan analizde iki farklı sonuç elde edilmiştir. Uzaktan eğitim modellerine genel bakış açılarıyla cinsiyet değişkeni arasında uyum tespit edilirken; cinsiyet değişkeni ile uzaktan eğitim modellerinde öğrenciyi değerlendirme amaçlı yapılan sınavları güvenilir bulmaya yönelik madde arasında uyum tespit edilmemiştir. Yöneticilerin; çift yönlü eğitim modelini en etkili; asenkron eğitim modelini en düşük etkili uzaktan eğitim modeli olarak gördüğü, uzaktan eğitim modellerindeki hedef ve çıktıların her modelde aynı düzeyde karşılanmadığını düşündükleri tespit edilmiştir. Uzaktan eğitime dair eğitim alıp almama ile uzaktan eğitim deneyimine sahip olma durumlarının uzaktan eğitim modellerine bakış açıklarını etkilediği görülmüştür. Yöneticilerin uzaktan eğitim iletişim araçlarına bakış açıları incelendiğinde; bilgisayarın en etkili; mektubun en düşük etkili uzaktan eğitim iletişim yöntemi olarak görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır. Uzaktan eğitimde ölçme araçlarında ki güvenirlik problemlerine dair; kopya çekilmesini engelleyecek gözetim mekanizmasının olmamasının en önemli; açık uçlu soru, ödev ve projelerin değerlendirilmesinde genellikle dereceli puanlama anahtarının (Rubrik) kullanılmamasının en az önemli güvenirlilik problemi olarak görüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the university administrators' opinions about education models used in higher education distance education. The relationship between the administrators' perspectives on distance education models and the variables of gender, seniority, status, and branch was examined in line with the main purpose. The research is a phenomenology study based on the qualitative paradigm. The population of the research consists of 131 administrators working at Recep Tayyip Erdogan University. The sample comprises 93 administrators who voluntarily participated in the research. A questionnaire form developed by the researcher was used as the data collection tool. The data were analyzed in SPSS 23 program. The Chi-Square fit analysis technique was used in the analysis of the data. As a result of the research, it has been determined that there is a relationship between the higher education administrators' perspectives of distance education models and the variables of seniority, status, and branch. Two different results were obtained in the analysis for the gender variable. While determining a consistency between the general perspectives of distance education models and the gender variable, there was no consistency between the gender variable and the item for finding exams reliable for student assessment in distance education models. It has been found that administrators regard the two-way education model as the most effective one, while they consider the asynchronous education model as the least effective distance education model, and they think that the goals and achievements of distance education models are not met at the same level in all models. It has been observed that whether getting training on distance education and having distance education experience affect the participants' perspectives of distance education models. When the administrators' perspectives of distance education communication tools are examined, it has been concluded that the computer is regarded as the most effective tool, while the letter is seen as the least effective distance education communication method. Regarding the reliability problems of measurement in distance education, the most important problem is that there is no surveillance mechanism to prevent cheating. Also, it has been determined that the least important reliability problem is not using a rubric in the evaluation of open-ended questions, homework, and projects.