Müşteri grupları temelli dinamik fiyatlandırmanın müşteri algısı üzerinde ki etkisi: Türkiye'de perakende sektöründe bir uygulama
Effect of customer groups based dynamic pricing on customer perception: An application in retail sector in Turkey
  1. Tez No: 669926
  2. Yazar: DUYGU KOLSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ANIL DEĞERMEN ERENKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırmanın amacı; müşteri grupları temelli dinamik fiyatlandırmanın müşteri algısı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada, müşterilere en uygun fiyatlar sunmayı amaç edinen ve satış fiyatlarının dinamik olarak değişmesi anlamına gelen dinamik fiyatlandırma stratejisinin; müşteri algıları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma konusu ile ilgili literatürde sınırlı sayıda çalışma bulunması, bu çalışmanın özgün yanlarını oluşturmaktadır. Dinamik fiyatlandırma, algılanan fiyat adaleti ve algılanan kalitenin müşteri memnuniyeti üzerindeki doğrudan etkileri ile bunlar arasındaki ilişkiler, araştırma boyunca irdelenmiştir. Bu çalışma kapsamında; 2020 yılının ilk üç ayında, 224 kişiden anket yolu ile veriler elde edilmiştir. Toplanan verilerin analizinde SSPS programı kullanılmıştır. Yapılan bir dizi ön analiz sonucunda, dinamik fiyatlandırmanın, algılanan kalitenin ve algılanan fiyat adaletinin müşteri memnuniyetini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Araştırmanın pratikteki uygulamaları ile birlikte gelecekteki araştırmalar için öneriler de çalışmada tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to reveal the effects of dynamic pricing based on customer groups on customer perception. This study examined the effects of dynamic pricing strategy on customer perceptions, which aims to offer customers the most affordable prices and means dynamically changing sales prices. The presence of a limited number of studies in the literature about research is the unique side of this research. Dynamic pricing, the perceived price fairness, and the direct effects of perceived quality on customer satisfaction and the relationships between them have been examined throughout the research. Within the scope of this research, In the first three months of 2020, data were obtained from 224 people through surveys. SSPS programme was used to analyze the collected data. As a result of a series of preliminary analyses, dynamic pricing, perceived quality, and perceived price fairness have positively affected customer satisfaction was observed. Along with the practical applications of the research, recommendations for future research were also discussed in the study.