Safra kesesi taşı olan hastalarda metabolik sendrom sıklığıve metabolik sendrom parametrelerinin irdelenmesi
Examination of metabolic syndrome frequency and metabolic syndrome parameters in patients with gallbladder stone
  1. Tez No: 669973
  2. Yazar: MESUT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SOYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
Ocak 2012 ve Haziran 2012 arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye polikliniğine başvuran ve safra kesesinde taş tespit edilen 50 hasta retrospektif olarak çalışmaya alındı. Hastaların demografik, antrapometrik ve laboratuar verileri kayıt edildi. Hastalarda kolelityazis varlığını tespit etmek amacıyla Radyoloji kliniğince uzman hekim tarafından üst batın ultrasonografi yapılmış olanlar seçildi.Hastalardan açlık kan şekeri,total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigiserid düzeylerine bakılmıştı. Hipertansiyon için standart sfigmomanometre ile arteriyel tansiyon düzeyleri ölçüldü, antihipertansif tedavi alıp almadıkları sorgulandı.Bel çevreleri ölçüldü.Diyabetes mellitus varlığı yada antiyabetik tedavi alıp almadığı sorgulandı. Bulgular: Hastaların 30(%60) ında hipertansiyon mevcuttu.Bel çevresi 94 cm in üstünde olan erkek sayısı 9(%18), bel çevresi 80cm in üzerinde olan kadın sayısı 36(%72) idi. Trigliserid 150mg/dl üzerinde olan 24(%48) hasta vardı. Açlık kan şekeri 100mg/dl üzerinde olan hasta sayısı 32(%64) idi.. Hastalarda bel çevresi en çok trigliserid ve yaşla ilişkili bulundu.Bel çevresinin açlık kan şekeri ve hipertansiyonla korelasyonu düşük saptandı.HDL düzeyi ile korele değildi.(tablo-6) Metabolik sendrom ile hipertansiyon, bel çevresi, ve DM ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (tablo-7). Sonuç:Çalışmamızda safra kesesi taşı olan hastalarda normal populasyona göre artmış bir metabolik sendrom sıklığı saptandı, yalnız önceki çalışmalara göre olgularımızın kadın/erkek oranında bir artış söz konusuydu, bunun da örneklemimizin küçüklüğünden ve çalışmanın toplum temelli olmayışından kaynaklandığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 6.1-Purpose and Method: Fifty patients who applied to the internal medicine outpatient clinic of İzmir Atatürk Training and Research Hospital between January 2012 and June 2012 and were found to have stones in their gallbladder were included in the study retrospectively. Demographic, anthropometric and laboratory data of the patients were recorded. In order to detect the presence of cholelithiasis in the patients, those who had upper abdominal ultrasonography performed by a specialist physician in the Radiology clinic were selected. Fasting blood glucose, total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, and triglyceride levels were checked. For hypertension, arterial blood pressure levels were measured with a standard sphygmomanometer, it was questioned whether they had taken antihypertensive treatment. Waist circumference was measured. It was questioned whether there was diabetes mellitus or whether he had received antidiabetic treatment. 6.2-Results: Hypertension was present in 30 (60%) of the patients. The number of men with a waist circumference above 94 cm was 9 (18%), and the number of women with a waist circumference of more than 80 cm was 36 (72%). There were 24 (48%) patients with triglyceride over 150mg/dl. The number of patients whose fasting blood glucose was above 100mg/dl was 32 (64%). Waist circumference was found to be mostly associated with triglyceride and age in the patients. The correlation of waist circumference with fasting blood glucose and hypertension was low. It was not correlated with HDL level. (Table-6 ) A statistically significant relationship was found between metabolic syndrome and hypertension, waist circumference, and DM (table-7). 6.3-Conclusion: In our study, an increased frequency of metabolic syndrome was found in patients with gallstones compared to the normal population, but there was an increase in the female/male ratio of our cases compared to previous studies.