Romantik ilişki inançları ve romantik ilişki doyumunun erken dönem uyumsuz şemalar açısından incelenmesi
Examination of romantic relationship beliefs and relationship satisfaction through early maladaptive schemas
  1. Tez No: 669972
  2. Yazar: SÜMEYRA SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı erken dönem uyumsuz şemaların ilişki inancı ve ilişki doyumunu nasıl etkilediği ve hangi şemaların aracı rol oynadığını incelemektir. Çalışmanın örneklemi 313 kız, 144 erkek olmak üzere toplam 457 kişiden oluşmaktadır. Bu kişilerin 210'u sevgili, 38'i nişanlı, 209'u ise evlidir. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği- KF3, İlişki İnançları Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği online uygulanmıştır. İlk olarak ilişki doyumu ve demografik ilişki incelenmiştir. Bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü anova uygulanmıştır. Bu değerlendirme doğrultusunda romantik ilişki türü ve ilişki süresinde anlamlı bir fark gözlenmiştir. İlişki inançlarının demografik değişkenlere göre incelenmesinde manova analizi kullanılmıştır. Cinsiyet, yaş, eğitim ve ilişkisi süresine ilişkin değerlendirmelere bakıldığında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. İlişki doyumu, ilişki inançları ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ilişki pearson korelasyon ile değerlendirilmiştir. İlişki doyumunun ilişki inançları arasındaki ilişkiye bakıldığında birbirimize karşı tamamen açık ve dürüst olmalıyız ve romantik idealizm alt boyutlarının birbirlerini pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Erken dönem uyumsuz şemalar ile ilişki doyumu arasındaki ilişki incelendiğinde erken dönem uyumsuz şemalardan alınan puanlar arttıkça ilişki doyumunun azaldığı görülmektedir. Diğer önemli bir sonuç ise başarısızlık şeması hariç diğer tüm şemalar ilişki inançlarını pozitif yönde etkilemektedir. Araştırmanın sonuçları ilgili literatürler ışığında tartışılmış, alanyazına katkıları ve kısıtlılıklarına yönelik bilgilendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examain how early incompatible schemes affect relationship belief and relationship satisfaction and with schemes play an instrumental role. The sample of the study consisted of 457 people, 313 girls and 144 boys. 210 of these people are lovers, 38 are engaged, and 209 are married.. No restrictions were imposed on the educational status of participants. Demographic information form Young schema scale – Short Form 3, relationship beliefs scale and relationship satisfaction scale were applied online to the participants. Abstract First, relationship satisfaction and demographic relationship were studied. Independent groups t-test and one-way anova were applied. According to this assessment, a significant difference in the type of romantic relationship and duration of the relationship was observed. Manova analysis was used to examine relationship beliefs according to demographic variables. A significant difference was found when evaluating gender, age, education and duration of their relationship. The relationship between relationship satisfaction, relationship beliefs, and early adjustment patterns was evaluated by pearson correlation. Looking at the relationship between relationship beliefs of relationship satisfaction, we must be completely open and honest with each other, and it has been concluded that the sub-dimensions of romantic idealism positively influence each other. A study of the relationship between early incompatible schemes and relationship satisfaction shows that relationship satisfaction decreases as scores obtained from early incompatible schemes increase. Another important result is that all other schemes, except the failure scheme, positively affect relationship beliefs. The results of the research were discussed in the light of the relevant literature, and information was made about their contribution to the field and their limitations.