Arka çapraz kapanışı olan hastalarda mandibuler kondil bölgesinin fraktal analizi ve TME bölgesinin kemik kompanentlerinin kıbt ile değerlendirilmesi
Fractal analysis of mandibular condyle region and evaluation of bone components of TMJ with CBCT in patients with posterior crossbite
- Tez No: 669981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU GÖLLER BULUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Arka çapraz kapanış terimi, alt ve üst dişlerin transvers yönde bukkolingual ilişkisindeki tutarsızlık olarak ifade edilir. Arka çapraz kapanış, temporomandibular eklem (TME) ve tüm stomatognatik sistemle ilgili yapıları etkiler. Bu çalışmada, arka çapraz kapanışın ve maksiller darlığın TME'nin kemik elemanlarına etkisi, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntülerinde fraktal analiz yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Tek taraflı çapraz kapanışa sahip 34 hasta, çift taraflı çapraz kapanışa sahip 24 hasta, maksiller darlığı olan 39 hasta çalışmaya dahil edildi. Angle sınıf I kapanışa sahip 36 hasta, kontrol grubu olarak kabul edildi. TME bölgesi KIBT kullanılarak incelendi, dejeneratif değişimlerin varlığı değerlendirildi. Image J programı kullanılarak mandibular kondil bölgesinde fraktal analiz yapıldı. Program, https://imagej.nih.gov internet sitesinden indirilmiştir. İstatistiksel değerlendirme için SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.25) istatistik paket programı kullanılmıştır. Tüm hastalara ait 266 TME bölgesinde, mandibular kondilde en sık görülen dejeneratif değişim erozyon idi. 41 (sağ 20, sol 21) kondilde erozyon görüldü. Hem sağ hem de sol taraf için, dejeneratif değişimlerin görülme sıklığı bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı (sağ p=0,682, sol p=0,670). Dejeneratif değişimlerin cinsiyetler arasında dağılımında anlamlı bir fark görülmedi (sağ p=0,08, sol p=0,655). Koronal kesitlerde, sağ mandibular kondilden ölçülen fraktal boyut, kontrol grubunda diğer gruplara göre anlamlı olarak daha düşük bulundu (p=0,012). Malokluzyon varlığında, mandibular kondilde adaptif remodeling nedeniyle oluşan eroziv ve sklerotik değişimler KIBT görüntüleri üzerinde yapılan fraktal analiz yöntemiyle değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The term posterior crossbite refers to a discrepancy in the buccolingual relationship of the upper and lower teeth in the transverse direction. The posterior crossbite affects the temporomandibular joint (TMJ) and the entire stomatognathic system. In this study, the effect of posterior crossbite and maxillary narrowness on the bone structure of TMJ was evaluated using a fractal analysis method on cone beam computed tomography (CBCT) images. 34 patients with unilateral crossbite, 24 patients with bilateral crossbite, 39 patients with maxillary narrowness were included in the study. 36 patients with Angle class I occlusion were accepted as the control group. TMJ region was examined using CBCT, and the presence of degenerative changes was evaluated. Fractal analysis was performed in the mandibular condyle region with Image J program. The program has been downloaded from the website https://imagej.nih.gov. SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.25) statistical package program was used for statistical evaluation. In the 266 TMJ regions of all patients, the most common degenerative change in the mandibular condyle was erosion. Erosion was observed in 41 condyle (right 20, left 21). For both right and left sides, there was no significant difference between the groups in terms of the frequency of degenerative changes (right p = 0.682, left p = 0.670). There was no significant difference in the distribution of degenerative changes between the genders (right p = 0.08, left p = 0.655). In coronal sections, the fractal dimension measured from the right mandibular condyle was significantly lower in the control group than in the other groups (p = 0.012). In the presence of malocclusion, erosive and sclerotic changes caused by adaptive remodeling in the mandibular condyle can be evaluated using fractal analysis on CBCT images.