Göstergebilimsel açıdan sesin görselleştirilmesi ve Robert Schumann Carnaval op.9 eseri
Visualization of sound in terms of semiotics and Robert Schumann Carnaval op.9
- Tez No: 669986
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TUĞAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Music, Communication Sciences
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Işık Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 237
Özet
İnsan yaşamında anlam ve anlamın oluşturulması önemlidir. Anlam yaratma, anlamı bulma aşamalarında göstergelerin önemi göz ardı edilemez. Belirli sistematik yöntemler ile göstergelerin incelenmesi ve bilimsel açıdan ele alınması, anlamın saptanmasında kullanılan bir yöntem olarak göstergebilimi ortaya çıkarır. Bu bilim, insanlara işaretler yoluyla belirtilen dünyayı yorumlama ve anlama olanağı tanımaktadır. İletişimin temel yapı taşlarından biri olan anlamlandırma sistemleri, insanın duyuları ile alımladığı dünyaya, yeniden farklı bir bilinçle bakmasını sağlar. Günümüz dünyasının disiplinlerarası etkileşim ve iletişim ortamında ilerlemekte olduğunu kabul ederek oluşturulan bu çalışma, aynı zamanda metinlerarası birlikteliği ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu çalışma, işitsel yöntemlere bağlı oluşturulan anlamların, görsel yöntemler kullanılarak, grafik dilinde yeniden oluşturulmasını içermektedir. İşitsel göstergelerin analizlerinin, görsel iletişim alanında illüstrasyon yöntemi ile yeniden kurgulanmasına çalışılmıştır. Uygulama çalışması, somut olmayan kültürel miras olan bir Klasik batı müziği eserinin, dijital illüstrasyon yardımı ile görsel iletişim ürünü olabilecek yapılara dönüştürülmesinden oluşmaktadır. Bu uygulamaların amacı ise, görsel iletişim tasarımı alanında ürün örnekleri çeşitliliği yaratarak, bu konuda daha geniş bir perspektif sunmak ve farklı disiplin alanlarının bir arada, 21. yüzyıl medya platformlarında etkili bir biçimde kullanılabilirliğini anlatmaktır.
Özet (Çeviri)
Meaning and creating a meaning is important in human life. The importance of signs cannot be overlooked in the stages of creating and finding meaning. Examining the signs with certain systematic methods and handling them scientifically, reveals semiotics as a method which used in determining the meaning. This science allows people to interpret and understand the world indicated with signs. Signification systems, one of the basic building blocks of communication, enable people to look at the World that they recieve with their senses with a different consciousness. This study, which was created by accepting that today's World is progressing in an interdisciplinary interaction and communication enviroment, also tries to reveal intertextual unity. This study is involving the reconstruction of meanings created by auditory methods in graphic language with visual methods. Analyzes of auditory indicators were tried to be reconstructed in the field of visual communication with illustration method. The application of this study consists of transforming a classical western music piece that is a world intangible cultural heritage into structures that can be a product of visual communication with the help of digital illustrations. The purpose of these applications is to create a variety of product examples in the field of visual communication design, to present a wider perspective on this subject and to explain the effective use of different disciplines together on 21st century media platforms.