Dijital paralar ve dijital para işlemlerinin muhasebeleştirilmesi üzerine öneriler
Recommendations on the accounting of digital currencies and digital money transactions
  1. Tez No: 669995
  2. Yazar: YAĞMUR ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bilgi Çağından Dijital Çağa geçerken, hayatımızdaki her şey gibi kullandığımız mevcut olan paralarda da bazı değişiklikler yaşanmıştır. Yeni Dünyada, Kamu Denetimi olmadan kullanılan, 3. Kişiye gerek kalmadan, daha az masrafla transferi gerçekleşen ve fiziki olarak var olmayan Kripto Paralarla (Dijital Para) tanıştığımız bir süreci yaşamaktayız. Bir Blok Zinciri sistemiyle işleyiş sürecinin yönetildiği kripto paralardan, marka ismiyle en çok bilineni Bitcoin'dir. Araştırmamda Bitcoin' in doğuşu, bugünü ve yarını konusundan da bahsedilmektedir. Vergi alt yapısı henüz olmayan bu dijital paraların nasıl muhasebeleştirileceği konusunda belirsizlik söz konusuyken, bu paraların emtia/mal, menkul kıymet, hazır değer, para olarak değerlendirileceği ve de vergilendirileceği varsayımlar arasında yer almaktadır. Bu bağlamda kripto paranın yaşam eğrisi, Türkiye'de kripto paraya bakış açısı, kullanımı, vergilendirmesi ve de muhasebeleştirmesi konusunda değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
As we transitioned from the Information Age to the Digital Age, there have been some changes in the existing currencies we use like everything else in our lives. In the New World, we are experiencing a process where we meet Crypto Money (Digital Money), which are used without Public Inspection, are transferred without the need for a third party, and are transferred with less expense and physically do not exist. Among the cryptocurrencies where the functioning process is managed with a Block Chain system, Bitcoin is the most known with its brand name. The birth, today and tomorrow of Bitcoin is also mentioned in my research. While there is uncertainty about how these digital currencies, which do not have a tax infrastructure yet, will be accounted, it is among the assumptions that these currencies will be evaluated as commodity / commodity, securities, cash value, money and taxed. In this context, the survival curves money crypto, crypto-currency outlook in Turkey, use, evaluation will be made on taxation and also to account.