Astım atağıyla acile başvuran çocuklara nebülizatör uygulanırken verilen pozisyonun yaşam bulguları ve anksiyeteye etkisi
The effect of the position given to the children, applied nebulizer therapy with asthma attack emergency service on vital signs and anxiety
- Tez No: 670012
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma astım atağı geçiren 6-11 yaş grubu çocuklara nebülizatör tedavisi uygulanırken verilen fowler (dik oturur) ve öne eğik pozisyonun nabız, oksijen satürasyonu, solunum sayısı değerleri ile ağrı ve anksiyete düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Ekim 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisine astım atağı şikayeti ile gelen çocuklar, örneklemini örneklem seçim kriterlerine uyan 86 çocuk oluşturdu (deney:43, kontrol:43). Etik kurul, kurum izni ve çocuklar/yasal temsilcilerinden izinler alındı. Araştırma verileri Hasta Tanılama Formu, Yüz İfadeleri Ağrı Ölçeği-Revize/Faces Pain Scale-Revised (FPS-R), Görsel Analog Skala/Visual Analogue Scale (VAS), Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk/Children State Anxiety (CSA), Çocuk Korku Ölçeği/Children's Fear Scale (CFS), Uygulama Kayıt Formu aracılığı ile toplandı. Nebülizatör uygulama işlemi sırasında deney grubundaki çocuklara öne eğik pozisyon verildi. Kontrol grubundaki çocuklara nebülizatör uygulamadaki rutin pozisyon olan fowler pozisyon verildi. Çocukların ağrı, anksiyete ve korku düzeyi çocuk, ebeveyn ve araştırmacı tarafından değerlendirildi. Ayrıca çocuklara nebülizatör uygulama öncesi ve her uygulama sonrasında nabız, oksijen satürasyonu, solunum sayısı değerleri ölçüldü. Deney grubunda ilk gelişe göre üçüncü nebülizatör tedavi sonrası ölçülen oksijen satürasyonu ortalaması farkının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek (p0,05). Bu araştırmanın sonucunda nebülizatör uygulama sırasında verilen öne eğik pozisyonun çocukların oksijen satürasyonunu yükseltmede, solunum sayısını ve ağrı düzeyini düşürmede etkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in an experimentally randomized-controlled way in order to determine the levels of pulse, oxygen saturation, respiration rate, pain and anxiety of the fowler (in a horizontally sitting way) and the leaning forward positions, which were given to the children in the 6 to 11 age group having an asthma attack during the nebulizer therapy. The children who applied to the Istanbul Okmeydanı Training and Research Hospital, Pediatric Emergency Service with the complaints of asthma attack between the dates of 2019 October-2020 February, formed the population of the study. The 86 children who comply with the criteria of the sampling selection formed the sampling of the study (experiment: 43, control: 43). Permission was received from the ethical committee, institution permit, legal representative/children. The data of the study were gathered through the Patient Identification Form, Faces Pain Scale-Revised(FPS-R), Visual Analogue Scale (VAS), Children State Anxiety (CSA), Children's Fear Scale (CFS) and Application Registration Form. During the process of the nebulizer application, the leaning forward position was applied to the children in the experimental group. The fowler position the routine position in nebulizer application, was applied to the children in the control group. The levels of pain, anxiety and fear of the children were evaluated by the parents, children and researcher. Before the nebulizer application and after each of the applications, the values of the pulse, oxygen saturation and respiration rate were also measured. Compared to the first measurement, it was found that the difference of the oxygen saturation average measured after the third nebulizer therapy was significantly high compared to the control group (p0,05). As a result of this study, it has been determined that the leaning forward position applied during the nebulizer therapy was effective in increasing the oxygen saturation of the children and decreasing the respiration rate and levels of the pain.