Akut iskemik inmeli hastalarda disfonskiyonel hdl, myeloperoksidaz, lipid hidroperoksidaz değerlerinin inme şiddeti ve enfarkt volümüyle ilişkisi ve disabiliteyi tayin etmede prognostik değeri
The relationship of dysfunctional hdl, myeloperoxidase, lipid hydroperoxides levels with stroke violence and infarctus volume, and its prognostic value in determining disability in acute ischemic stroke
- Tez No: 670011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Giriş: İskemik inme, vasküler hasara bağlı olarak beynin belirli bir bölgesinde serebral kan akımının azalması sonucu akut gelişen nörolojik bir bozukluk olup tüm dünyada mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerinden biridir. İskemik inme sürecinde artan oksidatif stres sonucu oluşan myeloperoksidaz (MPO), superoksit serbest radikalleri, hidrojen peroksit, nitrik oksit ve lipid peroksidasyonu gibi mikro ve makroanjiopatinin temelini oluşturan endotel disfonksiyonuna ve plak stabilitesizliğine yol açan enflamatuar mekanizmalar, antiinflamatuar ve antiaterojenik fonksiyonları kötü yönde etkileme ve yüksek yoğunluklu lipoproteini (HDL) disfonksiyonel hale getirmek suretiyle aterojenik ve trombojenik süreci başlatır ki, bu durum gerek kardiyovasküler sistemi gerekse serebrovasküler sistemi etkileyerek inme adına önemli bir risk faktörü oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı akut iskemik inmeli hastalarda serum disfonksiyonel HDL, MPO ve lipid hidroperoksidaz (LOOH) düzeyleri ile inmenin klinik şiddeti ve enfarkt hacmi ile etkileşiminin incelenmesi ve bu parametrelerin disabiliteyi tayin etmedeki prognostik değerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif tanımlayıcı vaka serisi olarak Nisan 2020 ile Eylül 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Acil Servis Kliniği'ne akut iskemik inme ile ilk 24 saatte başvuran ve Nöroloji Kliniği'nde yatarak tedavi görmekte olan, 18-80 yaş aralığında 100 gönüllü hasta ve Nöroloji Polikliniği'ne başvuran 18-80 yaş aralığında 50 gönüllü kontrol grubu katılımcının yazılı onamları alınarak gerçekleştirildi. Hastaların klinik değerlendirilmelerinde; her bir hastada yatış/taburculuk NIHSS Skoru (National Institues Of Healt Stroke Scale Scores) ile taburculukta Modifiye Rankin Ölçeği (mRS) kullanılarak erken dönem özürlülükleri tespit edildi. Hastaların hikaye ve özgeçmişlerinden edinilen bilgiler doğrultusunda iskemik inme tipi, geçirilmiş inme hikayesi veya sekelinin olup olmadığı, öncesinde antiagregan ve antikoagülan ilaç dahil kullanılan ilaçlar, ek kronik hastalıklar not edildi. Kan örnekleri, iskemik serebrovasküler hastalık tanısı klinik ve kraniyal görüntülemeler ile doğrulandıktan sonra serum disfonskiyonel HDL, MPO, LOOH, HBA1C, serum lipid profili dahilinde total kolesterol (TC), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL)), HDL ve trigliserit (TG) değerlerini ölçmek amacıyla hasta ve kontrol gruplarından toplandı. Serum Disfonksiyonel HDL, serum MPO, serum LOOH ile ilgili biyokimyasal değerlendirme Ankara Şehir Hastanesi Biyokimya Kliniği tarafından gerçekleştirildi. Disfonksiyonel HDL ölçümü için HDL'lelerin izole edilerek, HDL'nin disfonksiyonel özelliği ile myeloperoksidaz-paraoksonaz oranının yüksek pozitif korelasyonu ve bu oranın HDL'nin fonksiyon bozukluğunu tespit edilme prensibine dayanılarak yapıldı. PON enzim aktivitesi ölçümü, substrat olarak kullanılan paraoksonun enzimatik hidrolizi sonucu oluşan 4-nitrofenolün spektrofotometrik olarak 412 nm dalga boyunda ölçülmesi esasına göre gerçekleştirildi. 4-nitrofenol oluşumunun ölçülmesiyle paraokson hidroliz oranları değerlendirildi. PON enzim aktivitesi molar ekstinsiyon katsayısı olarak 17,1000 M-1 cm kullanıldı. MPO ölçümü için örnekler alındıktan sonra pıhtılaşmanın tamamlanması amacıyla 30 dakika beklenip, takiben 1300xgde 10 dakika santrifüj edildi. Örnekler analize kadar –80 C'de eppendorf tüplerinde muhafaza edildi. MPO düzeylerinin ölçümü, ticari olarak mevcut olan Human Myeloperoxidase ELISA kitleri (Cayman Chemical, Michigan, ABD) kullanılarak yapıldı. Human Myeloperoxidase ELISA kiti için örneklerin analizindeki tespit aralığı 0,2-10 ng/mL ve sensitivitesi 0,2 ng/mL olarak belirlendi. Kit için çalışma içi ve çalışmalar arası CV (coefficient of variation, varyasyon katsayısı) sırasıyla %3,83 ve %8,13 olarak belirlendi. LOOH, ksinelol turuncusu yöntemiyle ölçüldü. Yöntem asidik ortam içerisinde Fe+2'nin LOHH ile Fe+3 'e oksidize olması ilkesine göre uygulandı. Hastaların tümünün kranyel manyetik rezonans grafisi (MRG) difüzyon (DWI) sekansında enfarkt volümü hesaplandı. Enfarkt volümü hesaplamak için DWI kesitlerde Free hand ROI aracı ile enfarktın olduğu her kesitte enfarkta ait alan hesaplaması yapıldı ve her kesitten elde edilen bu alan bilgisi toplandı. Kesit kalınlığı olan 5 mm ile interslice gap olan 1 mm'nin toplamı (6 mm) ile çarpılarak hacim bilgisi oluşturuldu. Akut inmeli hastalarda enfarkt volümü incelemesi ile paralel olarak ilgili biyokimyasal parametrelerin istatistiksel olarak korelasyonuna bakıldı. Verilerin değerlendirilmesinde SPPS 25 (IBM Corp. Released 2017. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) istatistik paket programı kullanıldı. Hasta ve sağlıklı bireylerin ölçüm parametrelerine göre kesim puanları ROC analizi ile değerlendirildi. AUC Değeri, Duyarlılık, Seçicilik değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ischemic stroke is a neurological disorder that develops acutely as a result of decreased cerebral blood flow to a specific area of the brain due to vascular damage and is one of the most important causes of mortality and morbidity worldwide. Inflammatory mechanisms such as myeloperoxidase, superoxide free radicals, hydrogen peroxide, nitric oxide and lipid peroxidation, which lead to endothelial dysfunction and plaque instability, which are the basis of micro and macroangiopathy, which are formed as a result of increased oxidative stress in the ischemic stroke process, adversely affect anti-inflammatory and antiatherogenic functions, It initiates the atherogenic and thrombogenic process, which affects both the cardiovascular system and the cerebrovascular system, creating an important risk factor for stroke. The aim of this study is to examine the interaction of serum dysfunctional HDL, myeloperoxidase and lipid hydroperoxidase levels with clinical severity of stroke and infarct volume level in patients with acute ischemic stroke and to determine the prognostic value of these parameters in determining disability. Materials and Methods:This prospective descriptive case series consists of 100 patients aged 18-80 years who were admitted to Ankara City Hospital Emergency Department between April 2020 and September 2020 with acute ischemic stroke in the first 24 hours and were inpatient in the Neurology Clinic. It was carried out by obtaining written consents of 50 volunteer control group participants between the ages of 18-80 who applied to the Neurology Outpatient Clinic. In the clinical evaluation of the patients; early disability was detected in each patient using the National Institues Of Healt Stroke Scale Scores(NIHSS) and the Modified Rankin Scale(MRS) at discharge. In line with the information obtained from the patients history and medical history, the type of ischemic stroke, the presence of a previous stroke or sequelae, the drugs used including antiaggregant and anticoagulant drugs before and additional chronic diseases were noted. Immediately after the diagnosis of ischemic cerebrovascular disease is confirmed with clinical and cranial imaging, blood samples were collected from each participant to measure serum dysfunctional HDL, myeloperoxidase (MPO), lipid hydroperoxidase (LOOH), HBA1C, serum lipid profile ((total cholesterol (TC), LDL (Low density Lipoprotein), HDL (High density lipoprotein)) triglyceride (TG)). Biochemical evaluation of Serum Dysfunctional HDL (Paraxonase (PON) activity), serum MPO, serum LOOH was carried out by Ankara City Hospital Biochemistry Clinic. For the measurement of dysfunctional HDL, isolation of HDLs was performed based on the principle of high positive correlation between the dysfunctional feature of HDL and the myeloperoxidase / paraoxonase ratio and detecting the dysfunction of HDL. PON enzyme activity measurement was performed on the basis of spectrophotometric measurement of 4-nitrophenol formed as a result of enzymatic hydrolysis of paraoxon used as substrate at 412 nm wavelength. Paraoxon hydrolysis rates were evaluated by measuring 4-nitrophenol formation spectrophotometrically at 25C 412 nanometers. PON enzyme activity was used as a molar extinction coefficient of 17, 1000 M-1 cm. After taking samples for MPO measurement, it was waited for 30 minutes to complete coagulation, followed by centrifugation at 1300xg for 10 minutes. Samples were kept in each eppendorf tubes at -80 ° C until analysis. Measurement of MPO levels was made using commercially available Human Myeloperoxidase ELISA kits (Cayman Chemical, Michigan, USA). For the Human Myeloperoxidase ELISA kit, the detection range in the analysis of the samples was determined as 0.2-10 ng / mL and the sensitivity as 0.2 ng / mL. The within-run and inter-run CV (coefficient of variation) for the kit was determined as 3.83% and 8.13%, respectively. LOOH was measured by the xinelol orange method. The method was applied according to the principle that Fe + 2 oxidized to Fe + 3 with LOHH in an acidic environment. In order to calculate the infarct volume, the area ofthe infarct was calculated with the Free hand ROI tool in DWI sections, and this area information obtained from each section was collected. The volume information was created by multiplying the section thickness of 5 mm by the sum of the interslice gap 1 mm (6 mm).Volume information was created by multiplying. In parallel with the infarct volume examination in patients with acute stroke, the statistical correlation of the relevant biochemical parameters was investigated. SPPS 25 (IBM Corp. Released 2017. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) statistical package program was used to evaluate the data. The cut-off scores of the patients and healthy individuals according to the measurement parameters were evaluated by ROC analysis. AUC Value, Sensitivity, Selectivity values were calculated.