Iğdır'da siyasi, sosyal ve ekonomik hayat (1923-1970)
Political, social and economical life in Iğdır (1923-1970)
  1. Tez No: 670038
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Iğdır, coğrafi konum olarak Anadolu`nun giriş kapısında olması, verimli tarım arazilerine sahip olması ve Asya`dan Avrupa`ya ulaşan tarihi ipek yolunun buradan geçmesinden dolayı geçmişten günümüze kadar bir cazibe merkezi olma özelliğini korumuştur. Iğdır ve çevresi bu özelliklerinden dolayı tarihte birçok devletin egemenliğine girdi ve bölge sık sık devletlerarasında el değiştirdi. Iğdır ve çevresi 1828 yılından 1917 yılına kadar yaklaşık 90 yıl boyunca Rus idaresi altında kaldı. Ruslar bu süre içerisinde uyguladıkları politikalarla halkı eğitimsiz bırakarak din, dil ve vatanseverlik duygularını zayıflatmaya çalışmışlardı. I. Dünya Savaşı sırasında Rusların bölgeden çekilmesiyle bölgeye Ermeni saldırıları başladı. Yaşanan bu süreçte Iğdır ve çevresi siyasi, sosyal ve ekonomik olarak birçok sorunla karşı karşıya kaldı. Iğdır`da Siyasi, Sosyal ve Ekonomik Hayat 1923-1970 adlı bu tez çalışmasında, Iğdır`ın anavatana katılmasından sonra bölgede var olan siyasi, sosyal ve ekonomik sorunlar ve bu sorunlara getirilen çözümler incelendi. Bu kapsamda tezin giriş bölümünde Iğdır'ın tarih öncesi döneminden anavatana katılmasına kadar olan süredeki tarihine kısaca yer verildi. Çalışmanın ilk bölümde Iğdır ve çevresi ile ilgili TBMM'de yapılan çalışmalar ve sonuçları, Iğdır'da siyasi parti faaliyetleri ve milletvekili seçimlerinde Iğdır'ın katkısı incelendi. Çalışmanın ikinci bölümünde Iğdır'ın idari taksimatındaki değişiklikler, nüfus yapısı, bölgede yaşanan sosyal sorunlar ve bu sorunlara getirilen çözümlere yer verildi. Üçüncü bölümde Iğdır'ın eğitim ve kültürel seviyesinin yükseltilmesi ile ilgili yapılan çalışmalar ve sonuçları incelendi. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise Iğdır'da ki ekonomik faaliyetler ve bu faaliyetlerin geliştirilmesi için yapılan çalışmalara yer verildi. Yapılan bu çalışmada öncelikle birinci el kaynaklardan yararlanıldı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerindeki belgeler, TBMM Zabıt Cerideleri ve Devlet Salnameleri, Nüfus sayımı ile ilgili istatistiklerin elde edilmesinde Umumi Nüfus Tahrirleri, ulusal ve yerel gazeteler ve çalışma alanı ile ilgili tez, makale, sempozyum ve kitaplardan yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Iğdır has maintained feauture of being a center of attraction from past to present thanks to being at the entrance of Anatolia as a geographical location, having productive agricultural lands and the historical Silk Road reaching Europe from Asia passing here. Iğdır and its surrondings came under the sovereignty of many states in history due to these feautures and the region often changed hands between states. Iğdır and its surrondings remained under Russian administration for about 90 years from 1828 to 1917. During this period Russians tried to weaken religion, language and the feelings of patriotism by leaving the people uneducated with the policies they implemented. During the World War 1 following the Russian withdrawing from the region Armenian attacks started. In this period Iğdır and its surrondings faced many problems politically, socially and economically. In this thesis study named“Political, Social and Economical Life in Iğdır 1923-1970”after the participation of Iğdır to its homeland the political, social and economical problems in the region and the solutions to these problems were examined. In the intoduction part of the thesis, the history of Iğdır from the prehistoric period to joining the homeland is briefly mentioned. In the first part of the study, studies in the Turkish Grand National Assembly about Iğdır and its surrondings and their results, political party activities in Iğdır and the contribution of Iğdır to parliamentary elections were examined. In the second part of the study, changes in administrative divisions of Iğdır, population structure health status, social problems in the region and solutions to these problems were included. In the third part, the studies on increasing the educational and cultural level of Iğdır and their results were examined. And in the fourth part of the study, economic activities in Iğdır and studies to improve these activities were included. In this study, first hand sources were primarily used. President of Republic of Turkey State Archives documents, Turkish Grand National Assembly minutes and goverment records, Public Population Analyzes in obtaining statistics on the census, national and local newspapers and thesis, articles, symposiums and books related to the study were used.