Konya Çumra bölgesinde 65 yaş üzeri hastalarda kırılganlık indeksi ile bakım verenlerinin yakınlık derecesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the frailty index and the degree of kinship of caregivers in patients over 65 years in Konya Çumra region
- Tez No: 670082
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ERYILMAZ, DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: İlerleyen yaş ile birlikte; nöromuskuler, metabolik ve immün sistemde de fizyolojik rezervler azalmakta ve stres durumlarına adaptasyonun da bozulması ile kırılganlık durumu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Konya Çumra bölgesinde 65 yaş ve üzeri hastalarda kırılganlık indexi ile bakım verenlerinin yakınlığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Şubat 2020-Ağustos 2020 tarihleri arasında Konya ili Çumra ilçesinde yaşayan 65 yaş ve üstü 400 kişi alındı. Tüm katılımcılara 50 sorudan sosyodemografik veri formu ve 25 sorudan oluşan Tilburg Kırılganlık Ölçeği doldurtuldu. Verilerin analizi konusunda; tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri ile sunuldu. Bulgular: Çalışmamız Çumra ilçesinde yaşayan 65 yaş ve üstü gönüllü 400 kişiyle yapıldı. Yaş ortalaması 73,37±6,35 yıl, ortanca yaş 72 (min=65, max=92) idi. Katılımcıların %55,7'si (n=223) kadınlardan, %44,3'ü (n=177) erkeklerden oluşmaktaydı. Katılımcıların %62,7'si (n=251) 65-74 arası yaş grubunda, %30'u (n=120) 75-84 arası yaş grubunda, %7,3'ü 85 yaş ve üstü grubunda idi. Katılımcıların %30,2'si (n=121) okuryazar değildi. %14'ü (n=56) okuryazar, %48'i (n=192) ilkokul düzeyinde, %7'si (n=28) ortaokul/lise ve %0,8'i (n=3) ise üniversite düzeyinde eğitime sahipti. Katılımcıların %78'i (n=312) evli, %22'si (n=88) bekâr ya da duldu. Aylık geliri 1500 TL ve altı olanların oranı %60,5 (n=242) olarak tespit edildi. Çalışmamızda kırılganlık prevalansı %60,0 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
AİM: With advancing age; physiological reserves decrease in the neuromuscular, metabolic and immune systems, and a state of fragility occurs with impaired adaptation to stress situations. Our aim is to evaluate the relationship between the frailty index and caregivers' closeness in patients 65 years and older in the Konya Cumra region. Materials and Methods: 400 people aged 65 and over living in Çumra district of Konya province between February 2020 and August 2020 were included in our study. A sociodemographic data form consisting of 50 questions and Tilburg Frailty Scale consisting of 25 questions were completed by all participants. On the analysis of data; descriptive statistics were presented with frequency, percentage, mean, and standard deviation values. Results: Our study was conducted with 400 volunteers aged 65 and over living in Çumra district. The mean age was 73.37 ± 6.35 years, and the median age was 72 (min = 65, max = 92). 55.7% (n = 223) of the participants were women and 44.3% (n = 177) were men. 62.7% of the participants (n = 251) were in the 65-74 age group, 30% (n = 120) were in the 75-84 age group, 7.3% were in the age group of 85 and over. 30.2% of the participants (n = 121) were not literate. 14% (n = 56) were literate, 48% (n = 192) were at primary school level, 7% (n = 28) were secondary school / high school and 0.8% (n = 3) were at university level had education. 78% of the participants (n = 312) were married, 22% (n = 88) were single or widowed. The rate of those with a monthly income of 1500 TL or less was determined to be 60.5% (n = 242). In our study, the prevalence of frailty was found 60.0%.