Lateral epikondilit hastalarında peloidoterapi ile kinezyobant etkinliğinin karşılaştırması
Comparison of the effectiveness of mud therapy and kinesio taping in tennis elbow patients
  1. Tez No: 670083
  2. Yazar: SÜLEYMAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada Lateral Epikondilit (LE) hastalarında peloidoterapi ve kinezyobant(KT) tedavilerinin ağrı, işlevsellik, yaşam kalitesi ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya en az 3 aydır dirsek ağrısı şikayeti bulunan ve fizik muayene ile LE tanısı konulan 18 yaş üstü ve 65 yaş altı 126 hasta dahil edildi. Hastalar çalışmada basit rastgele örneklem yöntemine göre 42'şer kişilik 3 gruba ayrıldı. 1.gruba 15 seans 20 dk, 45 derece ısıda peloid tedavisi ile birlikte soğuk uygulama ve ev egzersiz programı verildi. 2.gruba haftada 2 seans toplam 6 seans KT uygulaması ile birlikte soğuk uygulama ve ev egzersiz programı verildi. Son grup kontrol grubuna soğuk uygulama ve ev egzersiz programı verildi. Hastaların sosyodemografik ve fizik muayene bulguları kaydedildi. Olgular tedavi başlangıcında, tedavi bitiminde 3. haftada ve tedaviden sonra 4. haftada değerlendirildi. Değerlendirmeler sırasında; 0-10 nokta Vizüel Analog Skala (VAS) ile ağrıyı ve hastalığın sebep olduğu yetersizliği tespit etme, bir Jamar Dinamometre kullanılarak maksimum el kavrama gücü, Kol- Omuz ve El yaralanma Anketi (Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) Questionnaire) ile fonksiyon ve özürlülük, Hasta Bazlı Ön Kol Değerlendirme Anketi (Patient-Rated Forearm Evaluation Questionnaire (PRFEQ)) ile 1 haftalık periyottaki kolun ağrı ve fonksiyonları ile Short Form-36 (SF-36) yaşam kalitesi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the effects of mud therapy and kinesio taping (CT) treatments on pain, functionality, quality of life and activities of daily living in patients with Lateral Epicondylitis (LE). Materials and Methods: 126 patients over 18 years of age and under 65 years of age who had complaints of elbow pain for at least 3 months and were diagnosed with LE on physical examination were included in the study. The patients were divided into 3 groups of 42 people according to the simple random sampling method. The first group was given 15 sessions of 20 minutes mud treatment at 45 degrees, cold application and home exercise program. The second group was given 2 sessions a week, a total of 6 sessions of CT, a cold application and home exercise program. Cold application and home exercise program were given to the last group control group. Sociodemographic and physical examination findings of the patients were recorded. The cases were evaluated at the beginning of the treatment, in the 3rd week after the treatment and in the 4th week after the treatment. During the evaluations; 0 Detecting pain and disability caused by disease with 10-point Visual Analogue Scale (VAS), maximum hand grip strength using a Jamar Dynamometer, Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) Questionnaire Function and disability, Patient-Rated Forearm Evaluation Questionnaire (PRFEQ), arm pain and functions, and Short Form-36 (SF-36) quality of life were evaluated for a period of 1 week.