Lise öğrencilerinin akademik güdülenme düzeylerinin yordayıcıları olarak akran ilişkileri, anne-baba davranışları ve sosyal-duygusal öğrenme düzeyleri
Peer relationships, parent behaviors and social-emotional learning as the predictors of academic motivation of high-school students
- Tez No: 670094
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinin akademik güdülenme düzeylerinin; akran ilişkileri, algılanan anne baba davranışları ile sosyal duygusal öğrenme düzeyleri tarafından yordanıp yordanmadığını incelemektir. Araştırmanın diğer amaçları ise akademik güdülenme düzeyinin cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim durumu ve anne-baba çalışma durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Araştırma, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı I. döneminde Bilecik ili Bozüyük ilçesindeki liselerde öğrenim gören 458 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri; Akademik Güdülenme Ölçeği, Akran İlişkileri Ölçeği, Leuven Algılanan Ana Babalık Ölçeği, Sosyal ve Duygusal Öğrenme Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla elde edilmiştir. Lise öğrencilerinin akran ilişkileri, algılanan anne-baba davranışları ve sosyal duygusal öğrenme düzeylerinin, akademik güdülenme düzeylerini yordayıp yormadığını incelemek üzere çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Akademik güdülenme düzeyinin cinsiyete göre anlamlı biçimde farklılık gösterip göstermediğini incelemek üzere bağımsız örneklemler için t testi kullanılmıştır. Akademik güdülenme düzeyinin lise öğrencilerinin sınıf düzeyi, anne-baba eğitim durumu ve anne-baba çalışma durumuna göre anlamlı şekilde farklılık gösterip göstermediğini araştırmak üzere tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bulgular lise öğrencilerinin akademik güdülenme düzeylerinin algılanan anne davranışı duyarlık alt boyutu ve sosyal duygusal öğrenme düzeyleri tarafından anlamlı biçimde yordandığını göstermiştir. Son olarak akademik güdülenme düzeyinde cinsiyete, sınıf düzeyine, anne baba eğitim ve çalışma durumuna göre anlamlı farklılıklar olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the academic motivation of high school students was predicted by peer relationships, perceived parental behavior, and social emotional learning. Other purposes of the study are to investigate whether the academic motivation shows a significant difference according to gender, grade level, parents' educational status, and parents' employment status. The research was carried out with the participation of 458 high school students in the Bozüyük district of Bilecik in the first semester of the 2020-2021 academic year. The data of this research was adopted from Academic Motivation Scale, Peer Relationship Scale, Leuven Perceived Parenting Scale, Social and Emotional Learning Scale, and Personal Information Form. Multiple regression analysis was conducted to examine whether high school students' peer relationships, perceived parent behaviors, and social emotional learning predict their academic motivation. Independent samples t test was used to examine whether the academic motivation differs significantly according to gender.“One-way analysis of variance (ANOVA)”was used to examine whether the academic motivation differs significantly according to the grade level of high school students, the educational and employment status of the parents. Results revealed that high school students' academic motivation levels were significantly predicted by sensitivity sub-dimension of perceived maternal behavior and social emotional learning. Lastly, it was seen that there is no significant difference in the academic motivation in terms of gender, grade level, parents educational and employment status.