Çerçeveleme kuramı bağlamında yabancı televizyon dizilerinde islamofobi: Homeland, Caliphate ve Bard of Blood
Islamophobia in foreign tv series in the context of framing theory: Homeland, Caliphate and Bard of Blood
- Tez No: 670095
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN MURAT HAZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
Bu çalışmada Müslüman olmayan ülkelerin medyalarında yoğun bir şekilde kullanılan İslamofobik söylemlerin dizilere yansınması konu olarak el alınmaktadır. Müslüman olmayan ülkeler tarafından üretilen TV dizilerinde özellikle İslam'a karşı bir imgeleme bulunmaktadır ve bu tezde üç farklı ülkede üretilen üç farklı dizi Çerçeveleme Kuramı bağlamında analiz edilmiştir. Ayrıca çözümleme sürecinde çalışmada odaklanılacak dizilerin içerik ve biçim açısından nasıl şekillendiğine de odaklanılmıştır. Açık İslamofobik çerçeveler ile doğrudan İslam'ı ve Müslümanı eliştirmeye, küçük düşürmeye yönelik tutum ve davranışları kapsamaktadır. Bu tip çerçevelere ulaşılabilmesi için doğrudan İslam ve Müslüman ile ilgili görüntüler ve konuşmalar ele alınmıştır. Örtük İslamofobik çerçeveler ise doğrudan İslam dini ve Müslümanlarla ile ilgili olmayıp gayrimüslimlerin iyi ve hoş gösterilmesi amacına hizmet etmektedir. Bu çerçeveler vasıtasıyla bir Amerikan (Homeland), bir İsveç, (Caliphate) ve bir Hindistan TV dizisi (Bard of Blood) analiz edilmiştir. Örtük İslamofobik Çerçeveler ancak açık İslamofobik Çerçeveler ile bir araya geldiklerinde anlamlı hâle gelmektedirler. Çalışmada dizilerde ortaya çıkan çerçeveler birbirleriyle karşılaştırılarak İslamofobinin daha çok nasıl kurgulandığı belirlenmiştir. Bu dizilerde İslamofobinin farklı çerçeveler ile yaygınlaştırıldığı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Terörizm Çerçevesi olarak İslamofobi'nin açık bir şekilde söz konusu üç dizide ön plana çıkarıldığına ulaşılmıştır. 11 Eylül Saldırısı'ndan sonra bütün Müslümanların terörizmle ilişkilendirilmesi hakkındaki algı kuvvetlendirilmektedir. Müslümanların teknoloji açısından geri kalmışlıkları ve dinî anlamda radikallikleri ve genel etik kurallarına uymadıkları gösterilmektedir. Ayrıca Müslümanlar hayata dair birçok konuda antidemokratik kişiler olarak gösterilmiştir öyle ki Müslüman erkekler kadınlarını hakir gördükleri dahi ifade edilmiştir. Homeland, Caliphate ve Bard of Blood dizilerinde İslam dünyasına karşıt bir bakış açısı yansıtılmaya çalışılmıştır. Amerika, Avrupa ve Hindistan'ın ürettiği dizi içeriklerinin aynı sonucu gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu da terörizmi İslam ve Müslümanlarla ilişkilendirmek konusunda aynı fikre sahip oldukları anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflection of Islamophobic discourses, which are used extensively in the media of non-Muslim countries in TV series is discussed. There is a particular imagination against Islam in TV series produced by non-Muslim countries, and in this thesis, three different series produced in three different countries are analyzed in the context of Framing Theory. In addition, during the analysis process, it was focused on how the traces are shaped in terms of content and form. It includes explicit Islamophobic frameworks that covers attitudes and behaviors aimed directly at criticizing and humiliating Islam and Muslims. In order to reach such frames, images and speeches directly related to Islam and Muslims were discussed. Implicit Islamophobic frameworks, on the other hand, are not directly related to the religion of Islam and Muslims, but serve the purpose of making non-Muslims good and tolerant. Through these frames, an American (Homeland), a Swedish (Caliphate) and an Indian TV series (Bard of Blood) were analyzed. Implicit Islamophobic Frameworks only become meaningful when combined with explicit Islamophobic Frameworks. In the study, it was determined how Islamophobia was mostly constructed by comparing the frames that appeared in the TV series. In these series, it has been determined that Islamophobia has become widespread with different frameworks. As a result of the research, it was found terrorism framing was clearly highlighted in these three series. After the September 11 Attack, the perception about associating all Muslims with terrorism is strengthened. It is shown that Muslims are technically backward and religiously radical and do not obey general ethical rules.Additionally, this thesis came to a conclusion that these series sho Muslims as anti-democratic people in many issues related to life, such that Muslim men were even described as despising their women. TV series Homeland, Caliphate and Bard of Blood, an opposing perspective to the Islamic world has been tried to be reflected. It is concluded that the contents of the TV series produced by America, Europe and India show the same result. This means that they have the same opinion about associating terrorism with Islam and Muslims.