Annenin duygu düzenleme becerileri ve bağlanma stillerine göre çocuklarının duygu düzenleme becerilerinin incelenmesi investigate children's emotion regulation skills and attachment styles depending on their mothers' emotion regulation
- Tez No: 670110
- Danışmanlar: DR. MERVE ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı annenin duygu düzenleme becerilerinin ve bağlanma stillerine göre çocuklarının duygu düzenleme becerilerinin incelenmesidir. Araştırmaya İstanbul ilinde Anadolu yakasında ikamet eden 20-50 yaş aralığında 109 kadın 45 erkek olmak üzere toplamda 154 yetişkin katılım sağlamıştır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Ölçeği, Maternal Bağlanma Ölçeği, Erişkin Bağlanma Ölçeği ve Çocukların Olumsuz Duygularıyla Baş Etme Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin yorumlanması için tüm testler non-parametrik olarak seçilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeklerin birbirleri ile olan ilişkilerine yönelik Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Yürütülen çalışmada, ÇODBE alt boyutlarından 'Duygu ifadesini teşvik etme' puanları cinsiyete göre kıyaslandığında kadınlar erkeklere kıyasen duygularını daha çok ifade edebilirken aynı zamanda duygu düzenleme becerilerinin de gelişimi ve kontrolü bağlamında daha gelişmiş oldukları bulgulanmıştır. DDÖ' den alt ölçeklerden alınan puanlar ve ÇODBE alt puanları meslek gruplarına göre kıyaslandığında, ÇODBE'nin alt boyutlarından olan 'cezalandırıcı tepkiler' puanları için çalışan ve çalışmayanlar arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Çalışma hayatında olmayan ebeveynlerin 'cezalandırıcı tepkiler' puanları kıyasen yüksek bulunmakla birlikte duygu düzenleme becerilerini sağlayamadıkları ve dahası sağlıklı bağlanma stillerine de sahip olmadıkları saptanmıştır. DDÖ alt boyutlarından alınan puanlar ile ÇODBE alt boyut puanları yaş gruplarına göre kıyaslandığında yalnızca DDÖ alt boyutlarından 'değişkenlik olumsuzluk' puanı 20-29 yaş grubunda diğer yaş gruplarına kıyasen daha yüksek bulunmuştur. Dolayısıyla, 20-50 yaş aralığındaki bireylere yapılan bu çalışmada, yaş etken faktörünün ebeveynliğin duygu düzenleme becerilerini de olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır. Bulgular neticesinde, annenin duygu düzenleme ve bağlanma stillerine göre çocukların duygu düzenleme becerilerinin ilintili olduğu ve sağlıklı bir bağlanma stilinin sorunlarla başa çıkma ve duygu düzenleme becerilerinin gelişmesinde etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to investigate children's emotion regulation skills and attachment styles depending on their mothers' emotion regulation. A total of 154 adults (109 females, 45 males) participated in the study. Participants were given a Sociodemographic Form, Emotion Regulation Checklist, Maternal Attachment Scale, Adult Attachment Scale, and Coping with Children's Negative Emotions Scale (CCNES). All tests are selected from nonparametric tests. Spearman correlation analysis was performed on the relationship of the scales used in the study with each other. According to the results,, it has been found that women can express their emotions more than men compared to gender, while they are also more advanced in the context of their development and control of their emotion regulation skills. When the scores obtained from the subscales of the EMS and the CCNES sub-scores are compared according to the occupational groups, it has shown that there is a significant difference between the employees and non-employees of the“punitive reactions”, one of the sub-dimensions of CCNES. Although the“punitive reactions”scores of the parents not in working life were found to be comparatively high, it was found that they could not provide emotion regulation skills. Moreover, they did not have healthy attachment styles. When the scores obtained from the ERS sub-dimensions and the CCNES sub-dimension scores were compared the“variability and negativity”score was found to be higher in the 20-29 age group compared to the other age groups, only from the ERS sub-dimensions. Therefore, in this study conducted with individuals between the ages of 20-50 it was found that the age factor also negatively affected the emotion regulation skills of parenting. Therefore, in this study of individuals in the 20-50 age range, it was found that the age factor also negatively affects the emotion regulation skills of parenthood. In conclusion, it is assumed that mother's emotion regulation skills and attachment styles are related with children's emotion regulation skills and a healthy attachment style is important to cope with problems and develop emotion regulation.