Mahremiyet kavramı bağlamında üniversite öğrencilerinin benlik sunumu: İnstagram örneği
Self-presentation of university students in the context of the concept of privacy: The example of Instagram
  1. Tez No: 670133
  2. Yazar: PERVİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAM TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dijital teknolojilerin gelişimi bireysel ve toplumsal yaşamı etkilemiş, insanların hayatına yeni kavramların girmesini sağlamıştır. Yeni medya ortamında kullanıcılar, benlik sunumlarını, gerçek hayatta sergilediklerinden daha kolay bir biçimde gerçekleştirmeye başlamıştır. Artık, sosyal medya kullanıcıları yaptıkları paylaşımlar ile sergilemek istedikleri“ideal benliği”kısa bir süre içinde, diğer kullanıcılarla paylaşabilmektedir. Bu durum, mahremiyet ile ilgili tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Nitekim mahremiyet kavramı, yeni teknolojiler ile birlikte hızlı bir dönüşüm geçirmekte, hatta kavramın sınırları kullanıcıların kendi rızalarıyla silikleşmekte ve kaybolmaktadır. Çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin, fotoğraf ve video paylaşım platformu olarak öne çıkan Instagram'da gerçekleştirdikleri benlik sunumlarının, mahremiyet algıları ile ilişkisini ortaya koymaktır. Öte yandan mahremiyet, benlik sunumu ve sosyal medya kavramları arasındaki ilişkiyi incelemek de hedeflenmiştir. Bu kapsamda, Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin benlik sunumları ve mahremiyet algıları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Katılımcılara“Mahremiyet Ölçeği”ve“Değiştirilmiş Benlik Sunumu Taktik Ölçeği”uygulanmıştır. Anket çalışmasında 18-34 yaş aralığında, toplam 221 öğrencinin yanıtı geçerli sayılmıştır. Elde edilen bulgular nicel bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Sonuç olarak mahremiyetin ifşası, gözetimin farkındalığı ve mahremiyetin ihlâlinin farkındalığı değişkenlerinin, örnek davranışlar sergileme değişkeni, kendini sevdirme değişkeni ve niteliklerini tanıtma değişkeni ile anlamlı bir ilişki içerisinde oldukları saptanmıştır. Mahremiyet ölçeğinin alt boyutlarından alınan puanlar ile tehdit davranışları alt boyutundan alınan puanlar arasında anlamlı korelasyonlar bulunamamıştır. Öte yandan öğrencilerin mahremiyet ölçeği ve değiştirilmiş benlik sunumu taktik ölçeği alt boyutlarından aldıkları ortalama puanlar, cinsiyete ve yaşa göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The development of digital technologies has affected the individual and social life and it has led new concepts to enter the lives of people. In the new media environment, users have begun to make self-presentations more easily than they do in real life. Now, social media users may share the 'ideal self' that they want to exhibit with other users within a short time. This situation has brought the debate about privacy. Indeed, the concept of privacy is undergoing a rapid transformation with new technologies, and even the limits of the concept are blurred and disappeared with the user's consent. The aim of the study is to reveal the relationship between self-presentations and the perception of privacy of university students on Instagram, which stands out as a photo and video sharing platform. On the other hand, it was aimed to examine the relationship between privacy, self-presentation, and social media concepts. In this context, the questionnaire method was used as a data collection tool to evaluate the relationship between self-presentations and privacy perceptions of the students studying at Kastamonu University Faculty of Communication.“Privacy Scale”and“Modified Self-Presentation Tactic Scale”were applied to the participants. The answers of 221 students (in the age range of 18-34) in total were deemed valid. The data obtained were subjected to quantitative evaluation. As a result, it was determined that the variables of privacy disclosure, surveillance awareness, and privacy breach awareness were in a significant relationship with the exemplary behavior variable, the endear itself variable and the introducing attributes variable. Significant correlations were not found between the scores obtained from the sub-dimensions of the privacy scale and the scores from the threat behavior sub-dimension. On the other hand, the mean scores of the students from the privacy scale and the modified self-presentation tactical scale sub-dimensions did not show a statistically significant difference according to gender and age.