Sepsis hastalarında serum proinflamatuar sitokinleri ve oksidan radikalleri temizlemede rutin kullanımda olan hemodiyaliz membranları arasında fark var mı?
- Tez No: 670164
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sepsis, enfeksiyona düzensiz bir konak yanıtının neden olduğu fizyolojik, biyolojik ve biyokimyasal anormalliklere sahip bir klinik sendromdur. Sepsis hastalarında artmış proinflamatuar sitokin seviyeleri görülür ve bu yüksek sitokin seviyesi sepsisin ilerlemesine doku yıkımındaki artışa hatta multi organ disfonksiyon sendromu (MODS) gelişimiyle ölüme neden olabilir. Sepsis hastalarında aşırı proinflamatuar sitokin oluşumunun yanı sıra, farklı hücreler ve çoklu kaynaklar tarafından üretilen serbest radikallerin ve reaktif oksijen türlerinin (ROS) aşırı üretimi de vardır. Sepsis kliniğinin ilerlemesiyle hipoperfüzyon veya hipoksemiye bağlı olarak akut böbrek hasarı (ABH) gelişebilir. ABH, yoğun bakım hastalarının % 25-67'sini etkiler ve hastalık şiddeti normalleştikten sonra bile bağımsız olarak % 30-60'lık bir mortalite oranı ortaya çıkarır. Çalışmamızda ABH gelişen sepsis hastalarında medium cut-off (MCO) membranın proinflamatuar sitokinleri ve oksidan radikalleri temizleme kapasitelerini ölçmeyi ve high-flux (HF) membran ile kıyaslamayı amaçladık. Çalışmamız Mart 2020 – Eylül 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğinde prospektif olarak gerçekleştirildi. Toplam 38 hasta ABH nedeniyle totalde iki kez hemodiyalize alındı, 19 hasta ilk diyalizine MCO membran ile diğer 19 hasta ise HF membran ile girdi. İkinci seansta membranlar çapraz yapıldı. Diyaliz öncesi ve sonrası kan tetkikleriyle proinflamatuar sitokin ve oksidan radikal seviyeleri ölçülerek karşılaştırıldı. Birinci diyaliz seans sonuçlarında MCO membranda HF membrana göre TNF-α azalma oranı anlamlı bir şekilde daha yüksek saptandı (28.2 ± 21.1 kıyasla 8.0 ± 6.6 p: 0.001). İkinci seans sonuçlarında MCO membranda IL-1β ve IL-6 azalma oranları HF membrana göre anlamlı şekilde yüksek saptandı (sırasıyla 20.5 ± 21.1 kıyasla 4.0 ± 6.5 p: 0.004 ve 27.8 ± 26.5 kıyasla 5.9 ±13.3 p: 0.003).
Özet (Çeviri)
Sepsis is a clinical syndrome with physiological, biological, and biochemical abnormalities caused by an irregular host response to infection. Increased proinflammatory cytokine levels are observed in patients with sepsis and this high cytokine level may cause progression of sepsis, increase in tissue destruction and even death with the development of multi-organ dysfunction syndrome (MODS). In addition to excessive proinflammatory cytokine generation in sepsis patients, there is also overproduction of free radicals and reactive oxygen species (ROS) produced by different cells and multiple sources. Acute kidney injury (AKI) may develop due to hypoperfusion or hypoxemia as the sepsis clinic progresses. AKI affects 25-67% of intensive care patients and independently produces a 30- 60% mortality rate even after the disease severity is normalized. In our study, we aimed to measure the capacity of the medium cut-off (MCO) membrane to clearance proinflammatory cytokines and oxidant radicals in sepsis patients with AKI and to compare it with the high flux (HF) membrane. Our study was carried out prospectively in Ankara City Hospital Internal Medicine Clinic between March 2020 and September 2020. A total of 38 patients underwent hemodialysis for two times due to AKI, 19 patients entered the first dialysis with MCO membrane and the other 19 patients with HF membrane. Membranes were crossed in the second session. Proinflammatory cytokine and oxidant radical levels were measured and compared with blood tests before and after dialysis. In the results of the first dialysis session, TNF-α reduction rate was significantly higher in the MCO membrane compared to the HF membrane (8.0 ± 6.6 p: 0.001 compared to 28.2 ± 21.1). At the second session results, IL-1β and IL-6 decrease rates in MCO membrane were significantly higher than HF membrane (4.0 ± 6.5 p: 0.004 compared to 20.5 ± 21.1 and 5.9 ± 13.3 p: 0.003 compared to 27.8 ± 26.5, respectively).