Seramik/cam polimer yapılı CAD/CAM materyallerin rengine klinik faktörlerin etkisinin in-vitro olarak incelenmesi
In-vitro investigation of the effect of clinical factors on the color of ceramic glass/polymer based CAD/CAM materials
- Tez No: 670165
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN EĞİLMEZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, seramik/cam polimer yapılı CAD/CAM materyallerin rengine klinik faktörlerin etkisinin in-vitro olarak incelenmesidir. Çalışmada nano hibrit ve polimer infiltre seramik ağ yapılı CAD/CAM bloklardan 3 farklı kalınlıkta (1 mm, 1,5 mm ve 2 mm) kare (12 × 12 mm2) prizma şeklinde örnekler kesilmiştir (N=370). Materyal tipi, materyal kalınlığı, dayanak diş rengi ve siman rengi esas alınarak 36 alt grup oluşturulmuştur (n=10). Kalan 10 seramik/cam polimer yapılı örnek kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Örneklerin bir yüzeylerine sırasıyla 1200 ve 4000 gritlik SiC zımpara kağıdı ile polisaj yapılmıştır. Dayanak dişi temsilen B1 ve C3 renginde, disk şeklinde (⌀=10 mm, h=3 mm) 360 adet kompozit rezin örnek elde edilmiştir. Kompozit rezin diskler, seramik/cam polimer yapılı CAD/CAM örneklerin 360 tanesinin üzerine 10 N kuvvet altında 100 µm kalınlıkta dual-polimerize self adeziv rezin simanın 3 farklı rengi (A2, White, Translusent) kullanılarak simante edilmiştir. Kontrol ve test gruplarında yer alan test materyallerin renk değişimi siyah zemin üzerinde spektrofotometre kullanılarak ölçülmüş ve CIEΔE 2000 renk farkı formülüne göre hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to investigate the effect of clinical factors on the color of ceramic/glass polymer based CAD/CAM materials. In the study, square (12 × 12 mm2) prism shaped specimens of 3 different thicknesses (1 mm, 1,5 mm ve 2 mm) were cut from nano-hybrid and polymer infiltrated ceramic network CAD/CAM blocks (N=370). 36 subgroups were formed based on the material type, material thickness, abutment tooth shade and cement shade (n=10). The remaining 10 ceramic/glass polymer based specimens were used as the control group. One side of the specimens was polished with 1200 and 4000 grit SiC sandpaper, respectively. Representing the abutment tooth, 360 disc shaped (⌀=10 mm, h=3 mm) composite resin specimens were fabricated in B1 and C3 shades. Composite resin discs were cemented under 10 N force using 3 different shades (A2, White, Translucent) of dual-polymerized self-adhesive resin cement of 100 µm thickness on the 360 of ceramic/glass polymer based CAD/CAM specimens. The color change of the test materials in the control and test groups was measured on a black background using a spectrophotometer and calculated according to the CIEΔE 2000 color difference formula.