2010-2020 yılları arasında Tr dizin indeksli dergilerde yayınlanmış müzik eğitimine yönelik makalelerin tematik açıdan değerlendirilmesi
Thematic evaluation of articles on music education published in Tr index indexed journals between 2010-2020
- Tez No: 670177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma 2010-2020 yılları arasında Tr dizin indeksli dergilerde yayınlanmış olan müzik eğitimine yönelik makaleleri tematik açıdan incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla toplam 252 makale incelenmiştir. Araştırmada, nitel türde betimsel tarama modeli esas alınmıştır. Elde edilen veriler doküman incelemesi yoluyla analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler, makalelerin çoğunlukla bir veya iki yazar tarafından kaleme alındığını göstermektedir. Üç ve üçten fazla yazar tarafından yazılan makale sayısının oldukça az olduğu görülmüştür. Veriler ayrıca makalelerin yaklaşık dörtte birinin derleme makalelerden oluştuğunu göstermektedir. Yıllara göre makale türlerinin dağılımına bakıldığında ise son yıllarda derleme makalelere olan ilginin arttığı söylenebilir. Sonuçlar, müzik eğitimcilerinin çoğunlukla çalgı eğitimi üzerine araştırmalar yaptığını ortaya koymaktadır. Çalgı eğitimini örgün öğretime yönelik çalışmalar takip etmektedir. Çalgı eğitimine yönelik araştırmalarda en çok tercih edilen çalgı türü ise piyano olmuştur. Piyanoyu, keman, gitar ve viyolonsel çalgıları takip etmektedir. Makaleler, araştırma desenlerine göre incelendiğinde ise nicel desenin öne çıktığı, karma desenin ise çok düşük düzeyde müzik eğitimcileri tarafından tercih edildiği görülmektedir. Yıllara göre araştırma deseni tercihlerine bakıldığında ise nitel desene olan ilgide son yıllarda bir artış olduğu görülebilir. Veriler müzik eğitimcilerinin örneklem seçimlerinde genellikle lisans öğrencilerini tercih ettiğini göstermektedir. Örneklem seçiminde lisans öğrencilerini öğretmenler takip etmektedir. Tercih edilen örneklem büyüklüğü verileri incelendiğinde ise müzik eğitimcilerinin araştırmalarını ağırlıklı olarak 11-30 katılımcı ile gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir. Araştırmalarda kullanılan veri toplama araçları incelendiğinde, anket-ölçek veri toplama aracının eğitimciler tarafından yüksek oranda tercih edildiği görülebilir. Anket-ölçek veri toplama aracını, başarı testi ve görüşme türündeki veri toplama araçları takip etmektedir. Tüm bu veriler ışığında müzik eğitimcilerinin gelecekte yapacakları çalışmalarda; meslektaşlarıyla iş birliğini artırarak yazar sayısı yüksek çalışmalar gerçekleştirmeleri, karma desendeki araştırma yöntemlerini daha fazla tercih etmeleri, daha büyük örneklem grupları ile çalışmaları ve örneklem grubu seçiminde daha fazla küçük yaş gruplarını tercih etmeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current research aims to analyze the articles on music education published in TR indexed journals between 2010 and 2020 from a thematic perspective. For this purpose, a total of 252 articles were reviewed. The research is based on qualitative type of descriptive survey model. The obtained data were analyzed through document analysis. The data obtained from the study demonstrate that the articles were mostly written by one or two authors. It has been observed that there is a remarkably small number of articles written by more than three or more authors. The data also display that, when the types of articles are examined, about a quarter of them consist of review articles. Considering the distribution of article types by years, it can be suggested that the interest in review articles has increased in recent years. The results reveal that music educators mostly do research on instrument training. Instrument education is followed by studies for formal education. The most preferred instrument type in the research on instrument training has been the piano. The research on piano training has been followed by the research on violin, guitar, and cello training. When the articles are examined according to research designs, it has been observed that the quantitative research design stands out, and the mixed research design is less preferred by the researchers. Considering the research design preferences by years, it can be suggested that the interest in qualitative design has increased in recent years. The data show that music educators generally prefer undergraduate students in their sample selection. Teachers follow the undergraduate students in the selection of samples. When the preferred sample size data is examined, it is seen that the music educators mainly conduct their research with 11-30 participants. When the data collection tools used in the studies are examined, it can be seen that the questionnaire-scale data collection tool is highly preferred by the educators. Survey-scale, achievement test and interview data collection tools are preferred by the educators as well. In the light of the data, it may be suggested for forthcoming research that the music educators may write their studies with a high number of authors by increasing their collaboration with their colleagues, they may prefer different research designs such as mixed design. They may also work with larger sample groups, and prefer younger age groups in choosing the sample group.