İgnaz Goldziher'den G.H. A. Juynboll'a kadar Batı'da hadis çalışmalarının seyri
The process of hadith studies in the west from i. Goldziher until G.H.A. Juynboll
  1. Tez No: 670176
  2. Yazar: MÜCAHİT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAZHAR TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hadisler, Kur'an-ı Kerîm'den sonra en önemli kaynaktır. Hadisin tarihi, Hz. Peygamber (s.a.s.) devrinden başlayarak günümüze kadar ulaşmıştır. Hadis ilminin çeşitli dönemlerden geçerek bugüne ulaşmasının bayraktarlığını tabiî olarak Müslümanlar yapmıştır. XVIII. yüzyılda (h.XIII) hadis ilmi, oryantalizm faaliyetlerinin merkezinde olmuştur. Müsteşrikler hadis perspektifiyle; Hz. Peygamber (s.a.s.), sahabe, hadis kaynakları gibi birçok konuda çalışma yapmış ve eser ortaya koymuşlardır. Araştırmamız, Batı'da İgnaz Goldziher'le (ö.1921) başlayıp Gualtherus Hendrik Albert Juynboll'a (ö.2010) devam eden süreçte oryantalizmin; doğuşunu, gelişimini; müsteşriklerin hadis alanında yaptıkları araştırmaları, yaklaşımları ve metotları kapsamaktadır. Bu minvalde, söz konusu sürecin nasıl başlayıp ne şekilde devam ettiği ve ortaya konan eserlerin nicelik ve nitelik açısından mahiyeti gibi soruların cevapları aranmıştır. Tezde oryantalizmin etimolojik mahiyeti, doğuşu, süreç içerisindeki gelişimiyle birlikte; İslâm anlayışı ve yönelimi ele alınmıştır. Akabinde kısaca hadis ilminin tarihi ele alınarak müsteşriklerin hadis ilmine yönelttikleri iddiaları ve bunun altında yatan temel faktörler irdelenmiştir. Çalışmada çeşitli kitaplar, tezler, makaleler ve internet ortamından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hadiths are the most important source after the Quran. The history of the hadith has reached the present day starting from the time of the Prophet (pbuh). Muslims naturally took the flag off the success of the science of hadith through various periods. In the XVIII century, (h.XIII) hadith science was at the centre of orientalism activities. Orientalists made studies and produced works on many subjects such as the Prophet, the Companions, and hadith sources with the perspective of hadith. Our research encompasses the birth and development of orientalism in the process that started with Ignaz Goldziher (d.1921) in the West and continued with Gualtherus Hendrik Albert Juynboll (d.2010) and the researches, approaches and methods of the orientalists in the field of hadith. In this respect, this study tries to reply the questions such as how the process started and how it has continued, and what is the quality of the works produced in terms of quantity and quality. In the thesis, the etymological nature of orientalism, its birth and its development in the process and Islamic understanding and orientation have been discussed. Subsequently, the history of the science of hadith was briefly discussed, and the allegations of the orientalists towards the science of hadith and the underlying factors were examined. Various books, theses, articles and internet media were reviewed in the study.