Hindilerde yapay tohumlama uygulamaları üzerine bir araştırma
An investigation on the artificial inseminations in turkeys
  1. Tez No: 6702
  2. Yazar: HASAN ELEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, geniş göğüslü Amerikan Bronz ve Betina erkeklerinden alınan sperma bekletilmeden Betina dişilerini tohumlamada kullanılmıştır. Her birinde 3 te kerrür bulunan iki farklı deneme yapılmıştır. Her teker rürde 5 dişi kullanılmıştır. En uygun tohumlama sıklığının ve dozunun belir lenmesi amacıyla Betinalardan alınan spermalar 1/1 ora nında sulandırılarak 0.03 mi, 0.04 mi dozlarında 7, 10 ve 14 günlük aralıklarla tohumlamalar yapılmıştır. Yu karda sıralanan dozlarla 7 günlük tohumlamada ortalama döllülük sırasıyla % 93.84, % 92.58 olarak bulunmuştur. 10 ve 14 gün arayla yapılan tohumlamalarda ise bu oran lar sırasıyla % 96.78, % 100.00 ve % 93.98, % 92.05 ola rak tespit edilmiştir. Döllülük oranları dikkate alındığında tohumla ma dozları arasında önemli bir farklılık bulunmamasına karşın, 10 gün arayla uygulanan tohumlamalarda elde edi len döllülük oranı, 7 ve 14 gün arayla uygulanan tohum lamalardan elde edilen döllülükten daha yüksek olmuştur (p 0.05). ANAHTAR KELİMELER: Hindi, yapay tohumlama, ejekülat, su landırma, tohumlama dozu ve aralığı, döllülük.
Özet (Çeviri)
In this tudy, fresh pooled semen obtained from Broad Breasted American Bronze and Betina toms were used to inseminate Betina females. Two different experiments were carried out and three replicates were set up in each experiment. Five females were used in each replicate. For the determination of the most appropriate insemination frequency and dosage 0.03, 0.04 ml of pooled fresh semen from Betina were injected after diluting 1:1 every 7» 10, 14 days. In the insemination applied at every 7 days with the above dosages, the fertility rates obtai ned were 93.84 %, 92.58 % respectively. Corresponding rates of the 10 days and 14 days intervals inseminations were 96.78 %, 100.00 % and 93.98 %, 92.05 % percents res pectively.