Hindilerde farklı dölleme yöntemlerinin kuluçka sonuçları üzerine etkisi
- Tez No: 28075
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İİİ ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HİNDİLERDE FARKLI DÖLLEME YÖNTEMLERİNİN KULUÇKA SONUÇLARI ÜZERİNE ETKİSİ Efkan KIRAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mesut TÜRKO?LU 1993, Sayfa QH Jüri : Prof. Dr. Sahibe Çalışkaner Prof. Dr. Çetin Koçak Prof. Dr. Mesut Türkoğlu Hindilerde farklı dölleme yöntemlerinin kuluçka sonuçları üzerine etkisini anlamak için, 1:1 oranında sulandırılmış, 0,05 cc'lik taze hindi sperması, 30 dakika içerisinde yapay tohumlama işleminde kullanılmıştır. 40'ar hindilik 4 bölmeden oluşan deneme gruplarında aşağıdaki tohumlama yöntemlerinden yararlanılmıştır. A) Yalnızca tabii çiftleştirme, B) Tabii çiftleştirmeye ilave olarak 14 günde bir yapay tohumlama, C) Tabii çiftleştirmeye ilave olarak 21 günde bir yapay tohumlama, D) Yalnızca 10 günde bir yapay tohumlama. Araştırma, tüm üretim mevsimini içine alacak şekilde yürütülmüştür. Döllülük oranı ortalama A grubunda % 81.63, B grubunda % 92.02, C grubunda % 89.50 ve D grubunda % 70.84 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV i- ABSTRACT Masters Thesis Comparison of Artificial Insemination Versus Natural Mating With Regard to Hatchability Results of Turkeys Efkan KIRAN University of Ankara Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Mesut TÜRKOGLU 1993, Page 8^ Jury :Prof. Dr. Sahibe Çalışkaner Prof. Dr. Çetin Koçak Prof. Dr. Mesut Türkoğlu In order to determine the effects of different fertilization procedures on fertility results, 1:1 diluted fresh turkey pooled semen were used in artificial inseminations within 30 minutes with 0.05 cc insemination dosages. In each experimental groups with 40 females each, a different fertilization method were used; A) Only natural mating with 1 torn for each 8 hens, B) In addition to natural mating, artificial insemination every 14 days, C) In addition to natural mating, artificial mating' every 21 days, D) Only artificial insemination every 10 days. The experiment was carried out covering for all production period. Fertility results for A. B. C and D groups were 81.63 %, 92.02 %, 89.50 % and 70.84 % respectively. The difference between B and C was not statistically significant but differences between A and B, A and D, B and D and also C and D groups were statistically significant (p< 0.01). Hatchability results of fertile eggs were also examined and found as 70.04 %, 75.71 %, 75.72 % and 76.02 %. The differences among B, C and D groups were not statistically significant. But, differences among A and other groups were statistically significant (p< 0.01). Hatchability of eggs set were found 57.16 %, 69.66 %, 67.58 and 53.86 % respectively for A.B.C and D groups.