Ankara'daki farklı sosyo-ekonomik düzeydeki yaşlı kadınların ekonomiye yönelik tutumları ve tüketim davranışları üzerinde bir araştırma
A Research on the attitudes towards the economy and the consumer behaviours of old women from different socio-economic levels in Ankara
  1. Tez No: 6703
  2. Yazar: ŞENGÜL HABLEMİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA'DA FARKLI SOSYO-EKONOMİK DÜZEYDEKİ YAŞLI KADINLARIM EKONOMİYE YÖNELİK TUTUMLARI VE TÜKETİM DAVRANIŞLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Şengül HABLEMÎTO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Et Ekonomisi Anabilin Dalı Danışman: Prof. Dr. Emine 1989, Sayfa: 102 Juri Prof. Dr. Emine GÖNEN Prof. Dr. Taran GÜNEŞ Yard. Doç. Dr. Şükran ŞAFAK Bu araştırma, Ankara îli'nde farklı sosyo ekonomik düzeyde 60-74 yaş grubundaki, evli veya yalnış yaşayan yaşlı kadın tüketicilerin ekonomiye yönelik tutumlarını ve tüketim davranışlarını incelemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür» Araştırmanın materyalini tesadüfi örnekleme yöntemi ile saptanan ve yüksek, orta. düşük sosyo-ekonomlk düşeyde olan 309 yaşlı kadın oluşturmuştur. Elde edilen veriler soayo- ekonomik düşey dikkate alınarak değerlendirilmiştir.IV Araştırma kapsamına alınan denekleri n % 34.30'u yüksek, % 33.66. orta ve %32.04' ü düşük sosyo ekonomik düzeydedir. Genel örneklemde ortalama 66.75 + 0.46 yaşında oldukları % 28.48 inin ilkokul mezunu olduğu» bunu okur-yazar olmayan (% 21.04) okur-yazar (% 18.45), lise (% 14.24) ve ortaokul mezunu (% 13.59) olan deneklerin -izlediği, % 55.02'sinin eşiyle %44.98'nin yalnız yaşadığı, hiç çalışmamış olanların % 6l.17 oranında olduğu, yarıdan fazlasının ( %51.46) eşinin emekli maaşı ile geçimini sağladığı, % 36. 89 'unun kendi evinde oturduğu ve % 17.48' inim kiracı olduğu bulunmuştur. Deneklerden ekonomik olayları izleyenlerin (% 82.08)f ekonomik durumlarının yaşıtlarında daha iyi olduğunu düşünenlerin (% 95.28) ve yaşam düzeylerini tatmin edici bulanların oranı (% 83.02) yüksek sosyo ekonomik düzeyde Bir önceki yıla göre satın alma gücü azalanlar itiştik sosyo- ekonomik düzeyde çoğunluğu oluştururken, gelecekteki ekonomik durumlarını. endişe verici "bulanlar yüksek sosyo -ekonomik düzeyde % 40.57 oranındadır.
Özet (Çeviri)
vi ABSTRACT Masters Thee 1 s A RESEARCH ON THE ATTITUDES TOWARDS THE ECONOMY AND THE CONSUMER BEHAVIOURS OF OLD WOffKW FROM DIFFERENT SOCIO-ECONOMIC LEVEIS IN ANKARA ŞeagBl HABIOTÎTÖÖLU Ankara University Graduate School of Natural fta* Applied Science» Department of Home Economics Supervisor: Prof. Dr. Emine 1989, Pags: 1Q& Jury: Prof. Dr. İmin© GÖNEN Prof. Dr. Turan GÖNEŞ Asst. Prof. Dr, Şükran ŞAFAK This r&searcti has been designed and carried out to study the attitudes toward» the economy and the consumer behaviours of married or living alone female consumer» withSa 60-74 years age group fro» various socio-economic levels la Ankara province» The number of 309 old women from high, middle and low socio-economic levels which ara ©elected by random sampling method constituted the material of this research. The collected data evaluated by means ©f taking into consideration socle-economic level variable. The socio-economic levels of the persons dealt as experiment subjects arej 34.50 % high| 33. 6g $ middlej and 32.04 $ low socio-economic level. During the research onvii the sample a© © whole» It has been found that subjects are average 66.75 +0,46 years old; 28.48 % primary school graduate* 21.04 $ illeterate} 18.45 # literatef 13.59 # secondary school graduate; 55.02 % dwells with their husband; 44*98 % lives alone; 61.17 % never employed; ©ver half of them (51*46 $>) earn their living through retirement pension from their husbands; 36*89 # dwells in their own houses; and 17.48 %> dwells as tenants» At the same time the ratio of the subjects who follow economic activities (82.08 %)t who think that their economic condition is better than the others of the same age (95.28 %) and who find their level of life satisfactory (83.02 #), is high on the high socio-economic level. When subjects whose buying power decreased according to the previous year's values constitute the majority in the low socio-economic level, 40.57 İ» of them from high socio-economic level pessimistic about their future economic condition.