Doktorların kardiyopulmoner resusitasyon konusundaki tutum ve bilgi düzeyi ile tıbbi hatalarda tutumu arasındaki ilişki
The relationship between doctors' level of attitudesand knowledge on cardiopulmonary resuscitation andmedical errors attitude
  1. Tez No: 670216
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA UYSAL
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Asistan doktorlarında kardiyopulmoner resusitasyon (CPR) konusundaki tutum ve bilgi düzeyi ile tıbbi hatalarda tutum ölçeği ve arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 176 asistan doktor ile çalışma yapılmıştır. CPR bilgi düzeyi AHA 2015 Temel Yaşam Desteği Kılavuzu'ndan yararlanılarak 12 soru ile test edilmiştir. Tıbbi hatalarda tutum ise Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği ile ölçülmüştür. Sosyodemografik özellikler ise bağımsız değişken olarak alınmıştır. Veriler online anket formu ile toplanmıştır. Çalışmanın tanımlayıcı analizleri için SPSS 25.0 programında veri tabanı oluşturulup, verilerin frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki Mann Whitney U ve ki kare testiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is evaluate relationship in the attitude and knowledge level of cardiopulmonary resuscitation (CPR) and the medical errors attitude scale among residents. Materials and Methods: The study was conducted with 176 residents working in İzmir Bozyaka Training and Research Hospital. CPR knowledge level was tested with 12 questions using the AHA 2015 Basic Life Support Guidelines. Medical errors attitude was measured with the Medical Errors Attitudes Scale. Sociodemographic characteristics were taken as the independent variable. Data were collected with an online questionnaire. a database was created in the SPSS 25.0 program and for the descriptive analysis of the study, the frequency, percentage, mean and standard deviation values of the data were calculated. The relationship between dependent and independent variables was analyzed by Mann Whitney U and chi-square tests.