Üretim süreçlerinde 8D metodu ile hata analizi: Otomotiv endüstrisinde bir uygulama
Failure analysis with 8D method in production processes: A case study in automotive industry
- Tez No: 670225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY USLU DİVANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Kalitenin iyileştirilmesi, üretim proseslerinin tümünü kapsayan çalışmalardan oluşmaktadır. Üretimde meydana gelen hatalar ancak kalitenin iyileştirilmesi sonucunda önlenebilecektir. Bu bağlamda üretim proseslerindeki hataların analiziyle, hataların kök nedenleri belirlenerek ve hatalar ortadan kaldırılarak ürün/proses kalite iyileştirmeleri yapılabilmektedir. Bu çalışmada otomotiv endüstrisinde, üretim proseslerinde müşteri şikâyeti ve kalite yönetimini etkileyen değişkenler belirlenerek hataların önlenmesi amacıyla vaka analizi yapılmıştır. Araştırmanın amacı, bir işletmede oluşan müşteri şikâyetleri ve hataların sistematik analizi sonrasında FMEA, beş neden analizi ve Ishikawa diyagramı gibi teknikleri içeren 8D metodolojisi kullanılarak oluşan bu hataların en aza indirilmesi ve yalın üretim çerçevesinde yöntemin etkinliğinin artırılmasıdır. Bu nedenle 8D problem çözme metodolojisi proseslerdeki tüm tekrar eden problemlerin olduğu süreçlere uygulanmıştır. Bunun yanı sıra bu yöntemin etkin bir şekilde kullanılmasıyla sektöre ve literatüre de katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmaya konu olan otomotiv endüstrisindeki üretim proseslerinde 8D metodu ile hata analizlerinin yapılarak bulguların tespit edilebilmesi amacıyla bu metotta yer alan adımlar aşamalı olarak izlenerek bir vaka analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular, nicel ve nitel araştırma yöntemlerini içerisinde barındıran karma model ile incelenmiştir. Araştırmanın nitel varsayımında; uygulanan 8D metodunun uygun bir problem çözme aracı olup olmadığı; nicel kısmında ise 8D metodunun problem çözme sürecinde kullanılmasında kalite seviyesini artırmada ve kalite maliyetlerini düşürmedeki etkisi test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda 1.071 ppm (parts per million - milyon başına hatalı parça oranı) olan hata oranı 8D metodolojisinin uygulanması ile sıfır (0) olarak elde edilmiştir. Bu sonuç ppm değerleriyle birlikte araştırmanın bulgularıyla da desteklenmiştir. Üretim proseslerindeki hataların analizinde, tekrar etmesinde ve raporlanmasında 8D metodolojisinin etkili sonuçlar elde edebileceğine ilişkin önemli ipuçları içeren bu çalışmanın literatür ile uyumlu olduğu görülmektedir. Proseslerde iyileştirme sağlamada ve verimliliğin artırılmasında 8D metodolojisi bir kalite aracı olarak kullanılabilir. Genellikle otomotiv endüstrisinde uygulama alanı her geçen gün yaygınlaşan 8D metodolojisinin ve entegre yöntemlerin, gelecekteki çalışmalarda diğer endüstrilere de uygulanabileceği ve bu raporların literatüre katkı sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Quality improvement enhancement in the whole production process within the entire is the main point. As a result of the improvement of quality, failures in production processes will prevent. In this sense, product/process quality improvements can be made by analyzing failures in production processes, determining the root causes of failures, and eliminating failures. This study was exercised so that the variables impressing customer complaints, and quality management would be identified as a case study in the automotive industry. The purposes of this dissertation are to eliminate active and recurring failures by using the 8D methodology including FMEA, five why analyses and Ishikawa diagram to increase the efficiency of the method in the framework of lean production. Therefore, it was applying to the process where the 8D problem-solving occurrences were for all chronic problems. Besides, it was aimed to contribute to the industry and the literature by using this method effectively. This investigation carried out using a qualitative and quantitative approach in a case study of the 8D methodology used in the industry. The findings obtained were analyzed with a mixed model, which includes quantitative and qualitative research methods. The qualitative study was measured, the 8D methodology is a suitable problem-solving tool or not. In the quantitative approach, the effects of using the method in increasing the quality level and reducing the quality costs were determined. After the case study of the 8D methodology, the total ppm (parts per million) value decreased from 1.071 to about 0, and this enhancement resulted in tangible benefits. This result has supported besides findings of the research together with the ppm values. This study's findings were appropriate with the related literature, which was the proposed increase in the 8D improvement with the production process and removed the failures. It can be seen that the 8D could be used as a quality tool in process improvement and increase the efficiency of quality. Future studies could be proposed only for other production and quality cases where the 8D methodology applied in the automotive will use the others industries, and these reports can be contributed to the literature.