Metabolik sendrom ile karaciğer elastografi-aşil elastografisinin makro-mikro komplikasyonlar ve hepatosteatoz ile ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 670256
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Metabolik sendrom dünyada ve ülkemizde giderek sıklığı artan önemli bir sağlık sorunudur.Aynı şekilde NAYKH (Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı)' nın da sıklığı artmaktadır.Biz bu çalışmamızda metabolik sendromlu hastalarda karaciğer ve aşil elastografisinin mikro-makrovasküler komplikasyon ve hepatosteasoz ile ilişkisinin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma prospektif, kesitsel bir çalışmadır. NCEP-ATP III kriterlerine göre 152 (102'si kadın 50'si erkek) metabolik sendrom kriterlerini sağlayan, 141 (78 'i kadın 63'ü erkek) metabolik sendrom kriterini sağlamayan hasta çalışmaya dahil edildi. Vakaların demografik verileri ve fizik muayene bulguları kaydedildi. Metabolik parametreleri içeren kan ve idrar tetkikleri (glukoz, hba1c, total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL, ALT, AST, LDH, ALP, GGT, CRP, Ferritin, Ürik asit, Üre, Kreatinin, GFR, total protein, albümin, INR, insülin, Hg, hct, wbc, plt, nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, TSH, sT4, spot idrar prot/kreatinin oranı) kaydedildi. APRİ, AST/ALT oranı, Fib4, NFS değerleri hesaplandı. Mikrovasküler komplikasyon varlığı, makrovasküler koplikasyon varlığı değerlendirildi. Tüm hastalara aşil elastografi ve karaciğer elastografisi (Esaote Mylab Genova, Italya sonoelastografi cihazı ile) yapıldı ve tüm hastalarda transabdominal USG ile hepatosteatoz varlıgı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Metabolic syndrome, whose frequency has been increasing, is an important health problem in the world and in our country. Likewise, the frequency of NAFLD (Non-alcoholic fatty liver disease) has also been increasing. In this study, we aimed to evaluate the relationship of liver and Achilles elastography with micro-macrovascular complications and hepatosteasosis in patients with metabolic syndrome. Materials and Methods: This study is a prospective, cross-sectional study. 152 (102 female, 50 male) patients who met the metabolic syndrome criteria and 141 (78 females and 63 males) who did not meet the metabolic syndrome criteria according to the NCEP-ATP III criteria, were included in the study. Demographic data and physical examination findings of the cases were recorded. Blood and urine tests including metabolic parameters (glucose, hba1c, total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL, ALT, AST, LDH, ALP, GGT, CRP, Ferritin, Uric acid, Urea, Creatinine, GFR, total protein, albumin, INR), insulin, Hg, hct, wbc, plt, neutrophil count, lymphocyte count, TSH, fT4, spot urine protein/creatinine ratio) were recorded. APRI, AST/ALT ratio, Fib4, NFS values were calculated. Presence of microvascular complications and presence of macrovascular complications were evaluated. Achilles elastography and liver elastography (with Esaote Mylab Genova, Italy sonoelastography device) were performed in all patients, and the presence of hepatosteatosis was investigated by transabdominal USG in all patients.