HIV ile yaşayan bireylerde antiretroviral tedavi öncesinde ve sonrasında transient elastografi ile alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının ve fibrozisin değerlendirilmesi
Evaluation of non-alcoholic fatty liver and fibrosis by transient elastography before and after antiretroviral treatment in people living with HIV
  1. Tez No: 801068
  2. Yazar: MERYEM ŞAHİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FEHMİ TABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tedavi naif HIV ile yaşayan bireylerde hepatik steatoz ve fibroz prevelansının belirlenmesi ve ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlandı. Ayrıca, antiretroviral ilaçların (ART) hepatik steatoz ve fibroz üzerine etkisini araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, prospektif gözlemsel olarak yürütülen çalışmamıza 18.07.2022-04.11.2022 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran tedavi naif HIV ile yaşayan bireyler dahil edildi. Hastalar tedavi öncesi ve en az 6 aylık antiviral tedavi sonrasında longitudinal olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 81 hastanın %28,3'ünde herhangi bir seviyede steatoz, %40,7'sinde herhangi bir seviyede fibroz (≥F1) ve %24,7'sinde önemli fibroz (≥F2) saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine the prevalence of hepatic steatosis and fibrosis and to investigate related factors in treatment naïve people living with HIV. In addition, the effect of antiretroviral treatment (ART) on hepatic steatosis and fibrosis was investigated. Materials and Methods: In this single-center and prospective observational study, treatment naïve people living with HIV who applied to our outpatient clinic between 18.07.2022 and 04.11.2022 were included. The patients were evaluated longitudinally before the treatment and after at least 6 months from initiation of antiviral treatment. Results: A total of 81 patients were included. Of those, 28.3% had any level of steatosis, 40.7% had any level of fibrosis (≥F1) and 24.7% had significant fibrosis (≥F2).