Algılanan ebeveynlik stilleri ile sporcu ergenlerin sportif başarıları arasındaki ilişki
The relationship between perceived parental styles and sucess of adolescent athletes
  1. Tez No: 670267
  2. Yazar: GÖZDE ÖZATEŞLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerin algıladıkları ebeveynlik tarzları ile sportif aktivitelere katılımlarının ne ölçüde ilişkili olduğunu incelemektir. 11 – 17 yaş arasında ergenlik çağındaki katılımcı (n= 223) tarafından demografik bilgi formu ve Sümer ve Güngör (1999) tarafından geliştirilen Çocuk Yetiştirme Stilleri Ölçeği doldurulmuştur. Ölçeğin sonuçları çerçevesinde ergenlerin ebeveynlik tarzlarına ilişkin algılarına dayanarak öncelikle iki ebeveynlik boyutuna - Kabul/ İlgi ve Kontrol/ Sıkı Denetim – dair sınıflandırma yapılmış ve bu boyutların çapraz eşleştirilmesi ile Demokratik, Otoriter/ Yetkeci, İzin Verici ve İhmalkâr olarak dört tür ebeveynlik stili belirlenmiştir. Bu araştırma ile ebeveyn stillerinin kabul/ ilgi boyutunun ve bu boyutun yüksek olduğu“Demokratik”ve“İzin Verici”stillerin, ergenlerin spor katılımı ile pozitif yönde ilişkili olması hipotez olarak ortaya konmuştur. Hipotezin ilk kısmı ile ilgili olarak algılanan ebeveynlik boyutlarından hem anne hem baba için kabul/ ilgi boyutu ile ergenin bir sportif faaliyete katılımı arasında anlamlı bir ilişki ifade edilebilmektedir (p< .05, hem anne hem baba için). Öte yandan, ebeveynlik stilleri ile ergenlerin spor katılımını arasında anlamlı bir ilişki ortaya konamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the relationship between adolescents' sports participation and the parenting styles they experience in their families. Two hundred and twenty-three adolescents (ages between 11-17) completed the Measure of Child Rearing Styles (developed by Sümer and Güngör, 1999) and a demographic information inventory. Based on adolescents' perceptions of parenting attitudes, two parenting dimensions are classified as“acceptance/ involvement”and“control/ strict surveillance”. The crossmatching of these two dimensions revealed those four types of parenting styles: Authoritative, Authoritarian, Permissive, and Neglectful. It is hypothesized that parenting dimensions and parental styles would be related to sports participation of adolescents.