UFRS 16 kiralama sözleşmeleri standardı, standardın getirdikleri ve bir uygulama
IFRS 16 leases standard, its impacts, and an application
  1. Tez No: 670289
  2. Yazar: SEMRA AYDIN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ADİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe-Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüz küresel dünyasında, yeni teknolojilere ayak uydurmak, şirket kaynaklarını yatırımlara etkin bir şekilde kanalize etmek ve finansman sağlamak amaçları ile şirketler tarafından kiralama işlemleri sıklıkla kullanılmaktadır. Uygulamada en sık kullanılan kiralama çeşitleri finansal kiralama ve operasyonel kiralama olarak değerlendirilmektedir. Bu iki kiralamaya ilişkin olarak her ülkenin yerel mevzuatından hariç olarak küresel düzeyde geçerli olan uluslararası finansal raporlama standartlarında da düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemeler, 01 Ocak 2019 tarihine kadar UMS 17 standardı ile bu tarihten itibaren ise, ilgili tarihten itibaren uygulamada geçerli olacak şekilde yürürlüğe giren UFRS 16 standardı ile yapılmaktadır. UFRS 16 standardı, özellikle kiralama sözleşmelerinde kiracı (müstecir) sıfatı ile yer alan şirketler açısından önemli yenilikleri ve düzenlemeleri beraberinde getirmiştir. En temel yenilik, UMS 17 standardı kapsamında bilanço dışı olarak tasnif edilen operasyonel kiralama kapsamında edinilen varlıkların bilanço içi olarak tasnif edilmesidir. Bu yenilik ile birlikte, şirketlerin finansal tablolarının varlıklar ve yükümlülükler kalemlerinde önemli farklılıklar oluşması beklenmektedir. Bu beklentiden yola çıkarak yürütülen bu tez çalışması; UFRS 16 standardının uygulanmasının şirket finansal tabloları üzerindeki etkisini değerlendirmeye yöneliktir. UFRS 16 standardının etkisinin belirlenmesine yönelik olarak Mart 2019'da BIST 100 endeksinde yer alan şirketler içerisinde seçilen 52 şirkete yönelik yürütülen analiz kapsamında, ilgili şirketlerin yayımlanan finansal tabloları ve faaliyet raporları çerçevesinde, UFRS 16 uygulamasının şirket varlıkları ve yükümlülükleri ile finansal tabloları üzerinde önemli etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : UFRS 16, UMS 17, Finansal Kiralama, Faaliyet Kiralaması, UFRS 16 Etkileri
Özet (Çeviri)
In today's global world, leasing operations are frequently used by companies to keep up with new technologies, effectively channel company resources into investments and provide financing. In practice, the most frequently used leasing types are considered as financial leasing and operating leasing. Regarding these two leases, there are also regulations in international financial reporting standards that are valid at the global level, excluding the local legislation of each country. These arrangements are made with the IAS 17 standard until January 01, 2019 and with the IFRS 16 standard, which has been put into effect to be effective in practice from that date onwards. IFRS 16 standard has brought important innovations and regulations especially for companies that take part in the title of tenant in rental contracts. The main innovation is the classification of assets acquired within the scope of operating lease classified as off-balance sheet within the scope of IAS 17 standard. With this innovation, significant differences are expected in the assets and liabilities of the companies' financial statements. This thesis study based on this expectation; It aims to evaluate the impact of the application of IFRS 16 standard on the financial statements of the company. Within the scope of the analysis conducted for 52 companies selected among the companies listed in the BIST 100 index in March 2019 to determine the impact of IFRS 16 standard, IFRS 16 application has significant effects on the company's assets and liabilities and financial statements within the framework of the published financial statements and annual reports. was concluded. Keywords : IFRS 16, IAS 17, Finance Lease, Operating Lease, Impacts of IFRS 16