Tıp fakültesi öğrencilerinde COVID-19 pandemisi zemininde gelişen korku ve belirsizliğin mesleki sonuç beklentisi ve alan seçimine etkisi, Bolu örneği, 2020
The effect of fear and uncertainty developed on the ground of the COVID-19 pandemic in medical faculty students on the expectation of professional results and field selection, Bolu example, 2020
  1. Tez No: 670307
  2. Yazar: RABİA KAYMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSU KIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Amaç: COVID-19 salgını başladığı ilk günden beri küresel boyutta önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Salgına ait ölüm oranlarının yüksekliği, salgının kaynağı, seyri ve doğasına ait birçok belirsizlik bireylerin ruh sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, Tıp Fakültesi öğrencilerinde COVID-19 pandemisi zemininde gelişen korku ve belirsizliğin mesleki sonuç beklentisi ve tıpta uzmanlık alan seçimine olan etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırmanın evreni Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında öğrenim görmekte olan tüm öğrencilerdir. Araştırmada kullanılan soru formu yedi bölümden oluşmakta olup başka araştırıcılar tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan üç ölçek ve araştırmacılar tarafından literatürdeki bilgiler ışığında hazırlanmış olan soruları içermektedir. Birinci bölüm sosyodemografik özellikler, ikinci bölüm COVID-19 hastalığı ile ilgili sorular, üçüncü bölüm koronavirüs korku ölçeği, dördüncü bölüm belirsizliğe tahammülsüzlük ölçeği, beşinci bölüm mesleki sonuç beklentisi ölçeği, altıncı bölüm tıp fakültesi tercihine yönelik düşünceler ve yedinci bölüm tıpta uzmanlık alan seçimidir. Google Forms aracılığıyla oluşturulan soru formu öğrencilere online olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: The COVID-19 epidemic has continued to be an important public health problem on a global scale since the first day it started. The high mortality rates of the epidemic, many uncertainties regarding the source, course and nature of the epidemic adversely affect the mental health of individuals. The aim of this study is to evaluate the effect of fear and uncertainty developed on the background of the COVID-19 pandemic in medical school students on the expectation of professional results and the choice of specialization in medicine. Materials and Methods: The population of this cross-sectional study is all students studying at Bolu Abant İzzet Baysal University Faculty of Medicine in the 2020-2021 academic year. The questionnaire used in the study consists of seven parts and includes three scales whose validity and reliability studies have been conducted by other researchers, and questions prepared by the researchers in the light of the information in the literature. The first part is sociodemographic characteristics, the second part is questions about the COVID-19 disease, the third part is the coronavirus fear scale, the fourth part is the intolerance to uncertainty scale, the fifth part is the professional result expectation scale, the sixth part is the thoughts on choosing a medical school, and the seventh part is the choice of specialty in medicine. The questionnaire created through Google Forms was applied to the students online.