Ankara'da bir üniversite hastanesinde COVID-19 pandemisi sürecinde görev yapan tıpta uzmanlık öğrencilerinde tükenmişlik durumu, COVID-19 korkusu ve ilişkili etmenler
Burnout, COVID-19 fear and related factors of residents working at A university hospital in Ankara during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 754891
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÇÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Ankara'da bir üniversite hastanesinde COVID-19 pandemisi sürecinde görev yapan tıpta uzmanlık öğrencilerinin tükenmişlik ve COVID-19 korkusu düzeylerini değerlendirmek ve ilişkili olabilecek etmenleri saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel tipte olup Eylül-Kasım 2021 ayları arasında yürütülmüştür. Evreni Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina ve Cebeci Hastanelerinde görev yapan 854 tıpta uzmanlık öğrencisi oluşturmuştur. Minimum örneklem hacmi 266 olarak hesaplanmıştır. Çalışmada 400 kişiye ulaşılması hedeflenmiş olup 324 kişiyle sonuçlanmıştır (%81). Veriler Google Forms üzerinden çevrim içi olarak, 51 soruluk Tanımlayıcı Bilgi Formu, 22 soruluk Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) ve 7 soruluk Koronavirüs (COVID-19) Korkusu Ölçeği (KKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Maslach ve Jackson tarafından 1981 yılında geliştirilen, Ergin tarafından Türkçeye uyarlanan MTÖ, 5'li likert tipinde olup tükenmişliği duygusal tükenme (DT), duyarsızlaşma (D) ve kişisel başarı (KB) alt boyutlarıyla değerlendirir. DT ve D puanlarının yüksek, KB puanının düşük olması yüksek tükenmişlikle ilişkilidir. Ahorsu ve ark. tarafından 2020'de geliştirilen, Bakioğlu ve ark. tarafından Türkçeye uyarlanan KKÖ ise 5'li likert tipinde olup COVID-19 korkusunu değerlendirmektedir. Ölçekten alınan puan arttıkça korku artmaktadır. Araştırma için Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Etik Kurulundan onay alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, ortanca, 1.çeyrek, 3.çeyrek, en küçük ve en büyük değer; frekans ve yüzdeler şeklinde hesaplanmıştır. Tekli analizlerde Student t, Mann-Whitney U, ANOVA ve Kruskal-Wallis testleri; korelasyon analizinde Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Anlamlı fark saptanan değişkenlerle çoklu lineer regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamındaki öğrencilerin yaş ortalaması 28,03±2,48 olup, %59'u kadın, %65,1'i bekardır. Ortalama asistanlık süresi 21,93±17,15 aydır. Katılımcıların %34'ü COVID-19 tanısı almıştır. Mesleğini değiştirmeyi düşünenler %62,3, uzmanlık alanını değiştirmeyi düşünenler %32,7 oranındadır. MTÖ alt boyutlarından alınan puanlar DT için 19,20±7,88, D için 8,00±4,11, KB için 18,48±4,78'dir. KKÖ'den alınan puan 15,72±5,06'dır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the burnout and fear of COVID-19 of residents working at a university hospital in Ankara during the COVID-19 pandemic and to determine the factors that may be related. Materials and Methods: This cross-sectional study was carried out between September-November 2021. The population consisted of 854 residents working in Ankara University Faculty of Medicine İbni Sina and Cebeci Hospitals. The minimum sample size was calculated as 266. It was aimed to reach 400 people and study was completed with 324 people (81%). Data were collected online via Google Forms using Descriptive Information Form with 51 questions, Maslach Burnout Inventory (MBI) with 22 questions and Fear of Coronavirus (COVID-19) Scale (FCS) with 7 questions. Developed by Maslach and Jackson in 1981, adapted into Turkish by Ergin, MBI is 5-point Likert type and evaluates burnout with sub-dimensions of emotional exhaustion (EE), depersonalization (DP) and personal accomplishment (PA). High EE and DP and low PA scores are associated with higher burnout. Developed by Ahorsu et al in 2020, adapted into Turkish by Bakioğlu et al, FCS is 5-point Likert type and assesses the fear of COVID-19. As the score increases, fear increases. Approval for the research was obtained from the Ethics Committee of Ankara University Rectorate. SPSS 26.0 was used in analysis of the data. Descriptive statistics were calculated as mean, standard deviation, median, 1st quartile, 3rd quartile, minimum and maximum value; frequencies and percentages. Student t, Mann-Whitney U, ANOVA and Kruskal-Wallis tests were used for single analyses, Spearman correlation test was used for correlation analysis. Multiple linear regression analysis was applied with the variables found to be significantly different. Results: The average age of residents is 28.03±2.48, 59% of them are female, 65.1% are single. The mean residency period was 21.93±17.15 months. Those diagnosed with COVID-19 are 34%. Those who think about changing their profession are 62.3%, changing their speciality are 32.7%. The scores obtained from MBI sub-dimensions were 19.20±7.88 for EE, 8.00±4.11 for DP, and 18.48±4.78 for PA. The FCS score is 15.72±5.06.