Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin COVID-19 pandemisi ile ilişkili korku ve anksiyete düzeyleri ve aşılanma davranışı ile ilişkisi
The fear and anxiety levels of Akdeniz University Faculty of Medicine students related to the COVID-19 pandemic and their relationship with vaccination behavior
  1. Tez No: 803298
  2. Yazar: SEVİM TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmamıza Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan, araştırmaya katılmayı kabul eden ve onam veren 18 yaş üstü öğrenciler dahil edilmiştir. Öğrencilerin COVID-19 pandemisi ile ilişkili korku ve anksiyete düzeyleri ve aşılanma davranışı ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel çalışma olan araştırmamız, anket yoluyla yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara sosyodemografik özellikleri, COVID-19 geçirme ve aşı olma durumlarını soran araştırma anketi, yaygın anksiyete bozukluğu vakalarını tanımlamak ve semptom şiddetini değerlendirmek amacıyla Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 Testi (YAB-7) ve katılımcıların COVID-19 fobi durumunu değerlendirmeye yönelik COVID-19 Fobisi Ölçeği (COVID-19 Phobia Scale) yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Analizler IBM SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı) versiyon 25.0 ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Students over the age of 18 who were studying at Akdeniz University Faculty of Medicine, who agreed to participate in the study and gave consent were included in our study. It is aimed to determine the students' fear and anxiety levels related to the COVID-19 pandemic and their relationship with vaccination behavior.Method: Our research, which is a descriptive and cross-sectional study, was applied face-to-face through a questionnaire. A research questionnaire asking the participants who accepted to participate in the study about their sociodemographic characteristics, having COVID-19 and being vaccinated, the Generalized Anxiety Disorder-7 Test (GAD-7) to identify the cases of generalized anxiety disorder and assess the severity of symptoms, and the COVID-19 phobia status of the participants. The COVID-19 Phobia Scale (COVID-19 Phobia Scale) was administered by face-to-face interview technique. Analyzes were performed with IBM SPSS (Statistics Package Program for Social Sciences) version 25.0.