Endüstri 4.0'ın denizcilik sektörü üzerindeki etkilerinin bulanık tabanlı yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of Industry 4.0 on the maritime sector with fuzzy based methods
  1. Tez No: 670338
  2. Yazar: MAHMUT MOLLAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DEMİREL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABİT BALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Son yıllarda gerçekleşen teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme, Endüstri 4.0'ın yani bir diğer ifadeyle Dördüncü Sanayi Devrimi'nin ortaya çıkışına neden olmuştur. İlk olarak 2011 yılında Hannover fuarında ifade edilmeye başlanan Endüstri 4.0 teknolojisi, birçok sektörü etkilediği gibi denizcilik sektörünü de etkilemiştir. Bu etkiler neticesinde, denizcilik sektöründe faaliyet gösteren bileşenler dijitalleşme ve otomasyon sistemlerine taşınma sürecine girmiş ve bu doğrultuda yeniden yapılandırılmıştır. Bütün bu gelişmeler, denizcilik sektöründe kapsamlı bir çalışma gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda, bu çalışmada Endüstri 4.0 teknolojisinin denizcilik sektörüne etkileri farklı açılardan değerlendirilmiştir. Bu etkiler değerlendirilirken ikili karşılaştırmalara dayandırılan çok kriterli karar verme yöntemlerinden Bulanık AHP, Bulanık AHP-TOPSIS hibrit ve Bulanık AHP-VIKOR hibrit yöntemlerine başvurulmuştur. Bu doğrultuda araştırma dört bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde; endüstriyel devrimlerin tarihsel gelişim süreçleri ve Endüstri 4.0'ın bileşenleri açıklanmıştır. İkinci bölümde; denizcilik sektörü, deniz taşımacılığı çeşitleri, sektörde yer alan bileşenler ve Endüstri 4.0'ın denizcilik sektörüne etkilerini inceleyen literatür taraması yer almaktadır. Üçüncü bölümde; araştırmanın yöntemleri ve bu yöntemlerin matematiksel denklemleri açıklanmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise çalışmanın uygulamasına ve yöntemlerin uygulanması sonucunda elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Endüstri 4.0'ın denizcilik sektörüne etkileri farklı açılardan değerlendirildiğinde önemli sonuçları beraberinde getirmiştir. Analiz sonuçlarına bakıldığında, uzmanlar tarafından en önemli görülen ana kriterin“Emniyet ve Güvenlik”, alt kriterlerinse“Bilgi Gizliliğinin Sağlanması”ve“Siber Güvenlik”olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda denizcilik sektöründe, Endüstri 4.0 teknolojilerine uyum sürecinde harekete geçmesi gereken bileşenlerden en öncelikli olanların ise“Devlet Kurumları”ve“Limanlar”olması gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda devlet kurumları ve limanlar, sistemlerini dijitalleşmeye ve otomasyona daha hızlı uyumlu hâle getirmesi önerilmektedir. Bu noktada dijital ve kağıtsız işlemlere yönelim artmalı ve bu sürece uyum sağlayacak eğitimler geliştirilmelidir. Ancak dijital süreçlere geçişlerde bazı güvenlik problemleri de ortaya çıkabilir. Bu yüzden, denizcilik sektörüne ait bileşenlerin siber ataklara karşı, etkili önlemler geliştirmesi önemli görülmektedir. Son olarak çalışmada, bu süreçlerin hayata daha kolay geçirilebilmesi adına, ileriye dönük sürdürülebilir yatırımlar yapılması gerekliliği, önemle vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, technological developments and digitalization lead to the emergence of Industry 4.0, in other words, Fourth Industrial Revolution. Industry 4.0 technology that was first rumours appeared at the Hannover fair in 2011, affected many industries as well as had an impact on the maritime industry. As a result of these effects, components in the maritime industry entered the process of digitalization and automation systems and restructured its operations in this direction. All of these developments revealed the necessity of a comprehensive study in the maritime industry on this topic. In this scope, the effects of Industry 4.0 technology on the maritime industry were evaluated from different perspectives. While evaluating these effects, Fuzzy AHP, Fuzzy AHP-TOPSIS Hybrid and Fuzzy AHP-VIKOR Hybrid methods, which are among the multi-criteria decision-making methods based on pairwise comparisons, were employed. Accordingly, this study divided into four chapter. In the first chapter; historical developments of industrial revolutions and components of Industry 4.0 were explained. Second chapter includes the maritime sector, types of maritime transportation, components in the industry and literature review that examining the effects of Industry 4.0 on maritime industry. In the third chapter; the methods of the study and their mathematical equations were explained. In the last chapter of the study contains the application of the proposed methods and the findings of the applied methods. When the effects of Industry 4.0 on the maritime sector were evaluated from different perspectives, it has brought some important results. According to the results of the analysis, it was seen that the most important main criterion by experts' evaluations was“Safety and Security”, and the sub-criteria were“Providing Information Privacy”and“Cyber Security”. In this direction, it was also seen that the most prioritized the components in the maritime sector that should take action in the process of adaptation to Industry 4.0 technologies should be“Public Institutions”and“Ports”. In this context, it is recommended that public institutions and ports make their systems more compatible with digitalization and automation. At this point, the tendency towards digital and paperless transaction processes may increase and trainings to adapt to this process can be developed. However, some security problems may arise in the transform into the digital processes. Therefore, it is important for the components of the maritime industry to develop effective precautions against cyber-attacks. Consequently, the study emphasizes the necessity of making sustainable investments for the future to implement these processes more easily.