Yat endüstrisinde eklemeli imalat kullanımının çok kriterli karar verme yöntemleri ile analizi ve örnek bir uygulama
Analysis of the use of additive manufacturing in the yachting industry with multi-criteria decision-making methods and a casestudy
  1. Tez No: 911331
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ORÇUN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Eklemeli imalat, ilk ortaya çıkışı geçmiş zamanlarda olsa da Endüstri 4.0 ile hayatımıza daha çok girmiş ve gelişen teknolojinin bir sonucu olarak birçok sektörde kendine yer bulmaya başlamıştır. Bu tezde eklemeli imalatın denizcilik sektörü ve yat sektörü özelinde getirebileceği faydaların araştırılması; klasik imalat yöntemleri ile üretimde karşılaşılan çeşitli sorunlara çözüm önerileri yaratılması hedeflenmiştir. Öncelikle, çalışmanın amacı tanımlanmış ve önemi hakkında genel fikir oluşturulmaya çalışılmış ardından hangi alanlarda fayda sağlayabileceği açıklanmıştır. Daha sonra teknolojinin tarihi gelişimi üzerinde durulmuş, son teknolojiler ile gelen metotlar açıklanmıştır. Bu metotlar içinden denizcilik ve özelinde yat sektöründe uygulanabilirliği olan metotların sektördeki uygulamalarından örnekler verilmiştir. Yat sektöründe daha önce yapılmış çalışmalar hakkında örnekler verildikten sonra sektörün sorunlarından biri olan parça tedariği sorunu incelenerek, bu konuda eklemeli imalat teknolojilerinin çözüm olup olmayacağı bir uygulama ile araştırılmıştır. Bu uygulamada kullanılmak üzere hâlihazırda üretilmiş ve birçok tekne sahibi tarafından kullanılmakta olan seri üretim bir yelkenli yat modeli belirlenmiştir. İlgili yatta mevcut bulunan ve eklemeli imalata uygun olan parçalar tespit edilmiş, ardından parçanın fiyatı ve teslim süreleri eklemeli imalat ve klasik üretim üzerinden karşılaştırmıştır. Bir sonraki bölümün sektörde çalışan uzmanların görüşleri kapsamında üretim yöntemlerinin seçimde önemli olan kriterler belirlenmiş ve klasik üretim yöntemleri eklemeli imalat yöntemleri AHP-TOPSIS metotları kullanılarak karşılaştırılmış ve parça üretimi için en uygun üretim yöntemi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although its first appearance was in the past, additive manufacturing has entered our lives with Industry 4.0 and started to find more place in many sectors as a result of developing technology. In this thesis, it is aimed to investigate the benefits of production with 3D printers, in other words additive manufacturing, for the maritime and yacht sector and to create solutions to various problems encountered in production with classical manufacturing methods. First, the purpose of the study is defined and a general idea about its importance is tried to be created, and then it is explained in which areas it can be beneficial. Then, the historical development of the technology is emphasized, and the methods introduced with the latest technologies are explained. Among these methods, examples of the applications of the methods that are applicable in the maritime and yacht sector are given. After giving examples of previous studies in the yacht sector, the problem of parts supply, which is one of the problems of the sector, is examined and whether additive manufacturing technologies will be a solution in this regard is investigated with an application. For this application, a mass-produced sailing yacht model, which has already been produced and is used by many boat owners, has been determined. The parts available on the yacht that are suitable for additive manufacturing were identified, and then the price and delivery times of the part were compared between additive manufacturing and conventional production. In the next section, the criteria that are important in the selection of production methods are determined within the scope of the opinions of the experts working in the sector and classical production methods are compared with additive manufacturing methods using AHP-TOPSIS methods and the most suitable production method for part production is tried to be determined.