Zaman domeninde parametre kestirimi ve elektromekanik sistemlere uygulanması
Parameter estimation in time domain and appliance of elektro-mechanical systems
  1. Tez No: 67038
  2. Yazar: HALİL MURAT ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. OĞUZ SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bir sistemin, en iyi şekilde kontrol edilebilmesi ancak transfer fonksiyonunun bilinmesi ile sağlanabilir. Sisteme ait transfer fonksiyonu bilinirse, giriş bilgisinden, sistemin çıkışı tahmin edilebilir, böylelikle giriş işaretinin düzenlenmesiyle, istenen çıkış değerleri fiziksel olarak elde edilebilir. Son 10 yılda yapılan çalışmalar üzerindeki incelemeler sonucunda, parametre kestiriminin elektromekanik sistemlerde uygulamasının olmadığı görülmüştür. Bu nedenle örnek elektromekanik sistemlerde, parametre kestirim yöntemlerinden elde edilen sonuçlara ne kadar güvenilebileceğine ve bu yöntemlerin kullanımında sonuç üzerinde etkisi olan noktaların tesbitine çalışılmıştır. Parametre kestirim yöntemlerinden en küçük kareler yöntemi (least squares) kullanılmıştır. Bu yöntemin seçiminde parametre kestirim yöntemleri üzerine yazılmış bir makale etkin olmuştur. En küçük kareler yöntemi, Matlab'de daha sonra ise CADAS (sistem ve PC arasında kullanılan bir arayüz kartı ile herhangi bir sisteme ilişkin verileri toplamak üzere hazırlanmış bir yazılım) isimli programın modülünü oluşturmak üzere PASCAL programlama dili ile kodlanmıştır Elektromekanik sistem olarak, bu tip sistemleri iyi temsil edebilecek oransal konum kontrol sistemi seçilmiştir Elde edilen sonuçlar tatmin edici olmuş, bu yöntemin elektromekanik düzenlerde güvenilir olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte transfer fonksiyonunun katsayılarının en küçük kareler yöntemiyle kestiriminde sistem dercesinin tesbitine ilişkin farklı bir yaklaşım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The best controlling of a system could be supplied only knowing the transfer-function. If the transfer-function of a system is known, the output of the system could be estimated from the input data, so, arranging the input data, the asked data values could be supplied. In the last decade, with the results of researches, it has been seen that, the parameter-estimation is not applied on the electro-mechanical systems, the reliability of the results, supplied from the methods of parameter-estimation, and the facts which are effective on the results, have been tried to find out. Among the methods of parameter-estimation, recursive least squares has been used. Recursive least squares has been coded first in Matlab then, Pascal programming language so as to construct the module of CAD AS which is prepared to collect the data related to any system, using an interface card between the system and PC. The proportional position control system, which can best resemble such systems, has been preferred as an electro-mechanical system. The supplied results have been satisfactive and it has been proved that this method is reliable for the electro-mechanical systems. However, another approach has been developed to find out the degree of transfer-function in the method of recursive least squares estimation