R12/R22 soğutucu akışkan karışımları kullanılarak buhar sıkıştırmalı soğutma ünitelerinin performans özelliklerinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the performance behaviour of a compression refrigerating unit with binary refrigerant mixture R12/R22
- Tez No: 67037
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Soğutma sistemleri için önemli bir parametre soğutucu akışkan seçimidir. R12 soğutucu akışkanı çok kullanışlı olmasına rağmen, buharlaşma ısısının düşük olması sebebiyle sistemde dolaşması gereken akışkan debisi R22 soğutucu akışkanına göre daha fazladır. R22, derin soğutma uygulamalarına cevap vermek üzere geliştirilmiş bir soğutucu akışkandır. Çalışma basıncı ve sıcaklığı R12'den daha yüksek seviyede fakat birim soğutma kapasitesi için gerekli tahrik gücü takriben aynıdır. Çıkış sıcaklığının oldukça yüksek olması sebebiyle daha kompleks kompresör ve ilave aksesuarlar gerektirmektedir. Bu iki soğutucu akışkanın farklı oranlarda karıştırılması ile daha geniş bir kullanım aralığına ulaşılabilmektedir. Bu çalışmada farklı oranlarda R12/R22 karışımına ait performans değerleri incelenmiştir. Parametre olarak evaporator sıcaklığı, kondenser basıncı ve karışım oranı dikkate alınmıştır. Bu amaçla 240 deney yapılmıştır. Performans değerleri Termodinamiğin 1. ve 2. Kanunu aracılığıyla tanımlanan katsayılar kullanılarak bulunmuştur. Soğutma ve ısıtma tesir katsayıları, oransal verim değerleri yukarıda belirtilen parametreler için hesaplanmış, grafik ve tablo olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Choosing refrigerant is an important parameter in the refrigeration systems. R12 is an useful refrigerant, but the amount of refrigerant which is needed requires to flow in the system is more then R22, because of less evaporation heating. R22 is more applicable refrigerant for freezer application. Working pressure and temperature of R22 is more then R12 but approximately the requirements of compression power for refrigeration capacity are the same. In spite of outputs temperature is very high, it needs more complex and adding instrument in the system. Mixture of these two refrigerant in difference amounts gives a wide using band. In this thesis, the performance of mixed difference amount of R12/R22 has being examined. It was considered parameter, which are temperature of evaporator, pressure of condenser and the ratio of mixture. In respect of this experiment 240 tests were put in to practice. The values of performance have being found according to Thermodynamics law one and two. The coefficient of heating and refrigeration have being calculated for the parameters of rational performance given graphics and tables.