Yeni yapılacak betonarme bir binanın TBDY 2018'e göre tasarım kontrolleri ve deprem performansının belirlenmesi
Determining the design controls and seismic performance of a new reinforced concrete building according to turkish seismic code (TSC-2018)
- Tez No: 670395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, tasarımı TBDY 2018'e göre yapılan ve yapımı devam eden betonarme bir binanın incelenmek üzere proje verileri elde edilmiştir. Binanın ilk aşamada Dayanıma Göre Tasarım (DGT) kapsamında düzensizlik kontrolleri ile birlikte betonarme perdelerin devrilme momenti kontrolü, etkin göreli kat ötelenmeleri kontrolü ve ikinci mertebe etkileri incelenmiştir. Çalışmanın bu kısmında doğrusal hesap yöntemlerinden mod birleştirme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise doğrusal olmayan değerlendirme yöntemlerinden tek modlu statik itme analizi ile binanın performans düzeyi belirlenmiştir. Elde edilen performans analizinin sonucu yönetmelikte verilen hedef performans seviyesi ile kıyaslanmıştır. Bina henüz yapım aşamasında olduğundan yeni yapılacak bir bina gibi değerlendirilip performans analizi bu kapsamda yapılmıştır. Kesitlerin moment eğrilik analizleri ile plastik mafsal özelliklerinin belirlenmesi SAP 2000'in“Section Desinger”arayüzünde yapılmıştır. Çalışmanın her iki aşamasında da yapılan analizler için Sap 2000 programından faydalanılmıştır. Yapılan incelemeler sonucu binada burulma ve yumuşak kat düzensizliğinin olduğu ve betonarme perdelerin TBDY 2018'in 4.3.4.5 maddesinin alt koşulunu sağlamadığı belirlenmiştir. Ayrıca binanın Kontrollü Hasar Performans Düzeyi'nde olduğu tespit edilmiştir. Binanın TBDY 2018'de verilen hedef performans seviyesini sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Project data were obtained in order to examine investigate a reinforced concrete building whose design was made according to Turkish Seismic Code, 2018 and whose construction continues. In the first stage, within the scope of Force Based Design irregularity controls of the building, overturning moment control of reinforced concrete walls, effective relative storey drifts control and second-order effects were examined. In this part of the study, mode superposition method, which is one of the linear calculation methods, was used. In the second phase of the study, the performance level of the building was determined by using static single-mode pushover analysis, one of the nonlinear evaluation methods.The result of the obtained performance analysis has been compared with the target performance level given in the Turkish Seismic Code-2018. Since the building is still under construction, it is evaluated as a new building and performance analysis has been made within this scope. Plastic hinge properties was determined in SAP 2000's“Section Designer”interface by using moment curvature analysis of sections. The Sap2000 program was used for analysis carried out in both stages of the study. As a result of the construction's examinationinvestigation, it has been determined that there is torsional irregularity and soft storey irregularity in the structure and that reinforced concrete curtains do not meet the sub-condition of 4.3.4.5 of Turkish Seismic Code-2018. In addition, it has been identified that the building is at the Controlled Damage Performance Level. It has been determined that the building achieved the target performance level given in Turkish Seismic Code-2018.