Yeni tasarlanan betonarme bir yapının TBDY-2018 ve DBYBHY-2007 ile karşılaştırılması
Comparison of a new designed construction with TBDY2018 and DBYBHY-2007
  1. Tez No: 812841
  2. Yazar: FATMA TAZGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsanlık tarihi boyunca ciddi can ve mal kabına yol açan doğal afetlerden biri olan deprem, ülkemizde kritik öneme sahiptir. Deprem kuşağında bulunan ülkemizde meydana gelebilecek can ve mal kayıplarının önlenmesi amacıyla birçok deprem yönetmeliği hazırlanıp yürürlüğe konulmuştur. 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY-2018) son yönetmelik olmuştur. 2018 TBDY yönetmeliği Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY-2007)'in depremlere karşı tasarlanan yapıların tasarım ve performans açısından yetersiz kalması sonucu yürürlüğe girmiştir. Teknolojik ilerlemeler ve artan ihtiyaçlar doğrultusunda TBDY daha gerçekçi modellenebilir yapılar ve yeni yaklaşımlar içermektedir. Bu tez çalışmasında yeni tasarlanan betonarme bir binanın TBDY'e ve DBYBHY'e göre hesapları yapılıp karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İdeCAD yazılımı kullanılarak betonarme bir yapı tasarlanıp iki yönetmeliğin benzerlikleri ve farklılıkları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak TBDY'nin daha güvenilir ve gerçekçi bir yaklaşım sunduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquake, which is one of the natural disasters that caused serious loss of life and property throughout the history of humanity, is of critical importance in our country. Many earthquake regulations have been prepared and put into effect in order to prevent loss of life and property that may occur in our country, which is located in the earthquake zone. The Turkey Building Earthquake Regulation 2018 (TBDY-2018), which entered into force on 1 January 2019, was the last regulation. TBDY regulation came into force as a result of the fact that the Regulation on Buildings to be Constructed in Earthquake Zones (DBYBHY-2007) was insufficient in terms of design and performance of the buildings designed against earthquakes. In line with technological advances and increasing needs, TBDY offers more realistic modellable structures and new approaches. Within the scope of the current study, it is aimed to evaluate a newly designed reinforced concrete structure by comparing it with TBDY and DBYBHY. For this purpose, a reinforced concrete structure was designed with the help of IdeCAD software and the similarities and differences of the two regulations were discussed. As a result, it has been determined that TBDY offers a more reliable and realistic approach.