Kadın gazetecilerin anlatısında sosyal medyadaki cinsiyetçi dil ve taciz
Sexist language and harassment in social media in the narrative of female journalists
- Tez No: 670422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KALEM BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Hukuk, Journalism, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez Türkiye'de kadın gazetecilerin haberlerini ve fikirlerini paylaştıkları sosyal medyada maruz kaldıkları cinsiyetçi dil ve tacizin üzerlerinde bıraktığı etkiyi, bu etkilerle baş etme yöntemlerini ve saldırıları nasıl yorumladıklarını kamusal alan teorisi çerçevesinde araştırmaktadır. Araştırma yöntemi olarak yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Sosyal medya siteleri, haber takibi ve paylaşımı amacıyla, gazetecilerin profesyonel olarak kullandığı önemli mecralar olarak öne çıkmaktadır. Türkiye'de basın özgürlüğünün ciddi biçimde gerilemesi, ana akım medya kuruluşlarının büyük oranda hükümet yanlısı iş insanlarının eline geçmesi ve işsiz bırakılan gazeteci sayısındaki artış, sosyal medyanın gazeteciler için bir mecra olarak önemini artırmıştır. Gazetecilerin bu yeni kamusal alanı kullanımı arttıkça, maruz kaldıkları taciz ve saldırılar da artmaktadır. Kadın gazetecilerin erkek meslektaşlarına oranla daha fazla ve cinsiyetlerine yönelik taciz ve saldırılara hedef oldukları meslek kuruluşlarının raporlarıyla belgelenmektedir. Medya kurumları ile meslek örgütlerinin sorunun çözümüne yönelik somut politikalarının bulunmayışı kadın gazetecileri yalnızlaştırmakta, profesyonel faaliyetlerinin ve ifade özgürlüğünün önünde büyük bir engel olarak durmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of sexist language and harassment towards female journalists on social media where they share their news, articles and opinions. By in-depth interviews, it investigates the effects of harassment, women's methods of dealing with these effects, and how they explain the attacks. Social media sites stand out as important channels that journalists use professionally for the purpose of following and sharing news. In Turkey, by the decline in press freedom and media outlets taken over by pro-government business people, the importance of social media as a space of free speech is increasing. As the use of this new public sphere by journalists increases, the harassment and attacks they are exposed to also increase. It is documented by reports that female journalists are the target of more harassment and assaults compaired to their male counterparts. The lack of concrete policies of media institutions and professional organizations regarding the solution of the problem isolates women journalists and stands as a major obstacle to their professional activities and freedom of expression and press.