The relationship between the change in dollar pricesand stock prices
Dolar fiyatlarındaki değişim ile hisse senedi fiyatları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 670425
  2. Yazar: ASLI MANAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal, Ekonomi ve Siyasal İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, hisse senedi fiyatları ile Euro/dolar paritesi ve sanayi endeks fiyatları arasındaki ilişkiyi küresel kriz öncesi, kriz ve kriz sonrası olmak üzere üç farklı zaman diliminde ve Türkiye, ABD, Almanya ve Fransa olmak üzere dört farklı ülkede incelemektir. Öncelikle, hisse senedi fiyatları, Euro / dolar paritesi ve endüstriyel endeks fiyatları ile ilgili mevcut literatür incelenmiştir. Ardından, bu dört farklı ülkedeki ekonomik arka plan ve makroekonomik koşullar analiz edilmiştir Daha sonrasında ise, bağımsız değişken olarak hisse senedi fiyatları ve Euro/dolar paritesi, bağımlı değişken olarak sanayi endeksi fiyatları seçilmek üzere, her bir ülke ve her dönem (kriz öncesi dönem, kriz dönemi, kriz sorası dönem) için regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, Euro/dolar kurunun dört ülkenin tamamı için kriz öncesi dönem, kriz dönemi ve kriz sonrası dönem endüstri fiyat endekslerini önemli ölçüde belirlediğini göstermiştir. Kriz durumunun Türkiye'de sanayi endeks fiyatlarını artırdığı, ABD ve Fransa için de sanayi endeks fiyatlarını düşürdüğü tespit edilmiştir. Almanya için endüstriyel endeksler kriz durumundan etkilenmemiştir. Bu durum, Türkiye'de kriz durumunun fiyatlar artırılarak telafi edilmeye çalışılması, ABD ve Almanya'da ise kriz durumunun farklı yansımalarının olması ve bunun sonucunda sanayi endeks fiyatlarının artmasıyla açıklanabilir. Fransa'da ise kriz nedeniyle sanayi endeks fiyatlarının değişmediği gözlenmiştir. Bulgular, lokasyon ve zaman bazlı değişimi de yakaladığı ve küresel bir kriz durumunun bu endeksler arasındaki ilişkiyi nasıl etkileyebileceğini yansıttığı için özellikle önemlidir.
Özet (Çeviri)
The major aim of the present study is to investigate the relationship between stock prices and Euro/dollar parity, and industrial index prices, in four different countries, which are Turkey, USA, Germany and France, and in three different time periods determined by a global crisis situation. First, the extant literature on stock prices, Euro/dollar parity and industrial index prices have been investigated. Then, the background and the macroeconomic conditions in these four different markets have been analyzed. Then, the regression analyses have been conducted for each country and each time period situation (pre-crisis period, crisis period, post-crisis period) having stock prices and Euro/dollar parity as independent variables and industry index prices as the dependent variable. Results indicated that euro dollar rate significantly predict industry price indexes for pre-crisis period, crisis period and post-crisis period, for all of the four countries. It has also been found that crisis situation increases industrial indexes in Turkey, while it decreases industrial indexes for USA and France. For Germany, industrial indexes were not affected from the crisis situation. This may be explained by the fact that in Turkey, crisis situation is tried to be compensated by increasing prices, meanwhile in USA and Germany have different reflections which resulted in increasing industrial index prices. On the other hand, in France, the industrial index prices have not changed due to the crisis. The findings are especially important as they also capture the location and time period based change and as they reflect how a global crisis situation might affect the relationship between these indices.