Trabzon Fatih Sağlıklı Hayat Merkezi sağlıklı beslenme danışmanlığına başvuranlarda yeme bağımlılığı sıklığının ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the frequency of eat addiction anditsaffecting factors in people who applicable to Trabzon Fatih Healthy Life Center healthy nutrition consultancy
  1. Tez No: 670431
  2. Yazar: ZELİHA ŞEBNEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KEMAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma Trabzon'a bağlı Ortahisar ilçesinde bulunan Fatih Sağlıklı Hayat Merkezi Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı'na başvuranlar yetişkinlerde yeme bağımlılığı sıklığı ve etkileyen faktörleri bulmak amacıyla yapılmıştır. Kesitsel türdeki bu çalışma, Fatih Sağlıklı Hayat Merkezi Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı'na başvuran 18-65 yaş arası yetişkinlerden, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 181 kişiyle yapılmıştır. Çalışmada veri toplama formu olarak; literatür taranarak oluşturulan sosyodemografik veri formu ve Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YYBÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to find out the frequency of food addiction and the affecting factors in adults who applied to Fatih Healthy Life Center Healthy Nutrition Consultancy in the Ortahisar district of Trabzon. This cross-sectional study was conducted with 181 adults between the ages of 18-65, who applied to Fatih Healthy Life Center Healthy Nutrition Consultancy, who voluntarily agreed to participate in the study. As a data collection form in the study; sociodemographic data form created by reviewing the literature and Yale Food Addiction Scale (YFAS) were used. The obtained data were transferred to the computer and analyzed.