Küresel eğitim pazarlamasının ülke imajına etkisi: Türkiye'deki yabancı uyruklu öğrenciler üzerine bir araştırma
The effect of global educational marketing on the country's image: A research on foreign students in Turkey
  1. Tez No: 670432
  2. Yazar: MUBARAK MOHAMMEDNOOR IBRAHIM ABAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT NEVFEL ELGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, küresel eğitim pazarlamasının Türkiye'deki yabancı öğrenciler tarafından algılanan Türkiye'nin ülke imajı üzerindeki etkisini bilmeyi ve aynı zamanda yabancı öğrencilerin uyruklarına göre Türkiye imajını algılama düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olup olmadığı ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak ve hipotezlerini test etmek için, Türk üniversitelerindeki 689 yabancı öğrenci üzerinde bir anket çalışması yürütülmüştür. Bu araştırma nicel araştırma yöntemi ile yapılmıştır. Hipotezler ve veriler SPSS istatistik 26.0 yazılımı ile analiz edilmiştir. Güvenilirlik, normal dağılım, ANOVA ve regresyon analizi testleri kullanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, küresel eğitim pazarlaması Türkiye'nin ülke imajına olumlu etkiler bulunmuştur. Ayrıca, tüm hipotezler analizine göre, çok boyutlu bir kavram olarak eğitim pazarlaması, ülkenin çeşitli boyutlarında (siyaset - ekonomi - teknoloji - coğrafya - tarih - halk - kültür - benzerlik - duygular) olumlu bir imaj yaratılmasına olumlu etki etmektedir. Buna ek olarak, sonuçlar aynı zamanda yabancı öğrencilerin uyruklarına göre Türkiye'nin imajını algılamada istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçlarına dayanarak bir dizi tavsiye yapılmıştır. Bu çalışma, yükseköğrenimin pazarlanmasının bir ülkenin imajını geliştirmesine yönelik önemli bir adım olduğunu göstermiştir. Bunun ışığında, Türk hükümeti bu sektöre yatırımdan tam getiri elde etmek istiyorsa Türk yükseköğretim piyasasının karşılaştığı zorluklara gereken dikkat gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of global educational marketing on the country's image of Turkey perceived by foreign students in Turkey, as well as to reveal whether there are statistically significant differences in the perception level of Turkey country's image according to the nationalities of the foreign students. To realize the study objectives and test its hypotheses, a questionnaire was conducted on 689 international students enrolled in Turkish universities. This research was conducted using qualitative research methods. Hypotheses and data were analyzed by SPSS 26.0 software. Reliability tests, normal distribution, ANOVA, and regression analysis were utilized. According to the obtained results, it was found that global educational marketing positively affects Turkey country's image. Besides, educational marketing as a multi-dimensional concept positively affects the creation of a positive image of the country in different dimensions (politics - economy - technology - geography - history - people - culture - similarity - emotions). Moreover, the results also showed that there is a statistically significant difference in perception of Turkey's country image according to the nationality of foreign students. This study showed that the educational marketing is an important step towards enhancing a country's image, and based on the research results, some recommendations have been made.