Grafik girdi kullanılarak yapıların bilgisayar destekli ısıl tasarımının incelenmesi
Investigation of computer aided-thermal design of the construction using graphical input
  1. Tez No: 67044
  2. Yazar: TAHİR AYATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Bilgisayar yazılım programı yardımıyla sağlanan ısıl tasarım imkanıyla bir mühendis statik hesaplamalarını yaptığı yapıya ısıl yönden de yaklaşım sağlayabilir. Bu çalışmada ise, herhangi yapının bir biriminden olan ısı kaybının belirlenmesi ve ortaya çıkan değerlere göre yapının ısıl tasarımında destekleyici1 olarak kullanılabilecek ve tasarımcıya yapıyı oluşturan yapı elemanlarına ait parametreleri 'değiştirme olanağını sunan bir program yazılımı amaçlandı. Kullanıcı ara yüzeyinde oluşturulan grafik ekran üzerinde yapı elemanlarının boyutlarının fare yardımıyla çizilerek girilebilmesi imkanı sağlandı. Yapı elemanlarının seçimine yönelik menü çubukları oluşturuldu. Girilen boyutlar ve fiziksel özeliklere göre ortaya çıkan ısı kaybı değer olarak grafik ekran üzerinde gösterilerek tasarım imkanı sunuldu.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT An engineer could also approach to the static calculations of his construction from the thermal point of view as well by the help of a computer software which enables him to perform thermal design. In this study, a software program is aimed to determine the heat loss in a part of any building and supply the opportunity to change the parameters of construction elements of the building to the designer during the thermal design accordingly. By means of graphical user interface designed for getting user-friendly environment, design of the construction elements can easily be performed. Menu bars for construction element selection are developed. Design on the graphical screen are available by giving the heat loss coming out in accordance with given dimensions and physical properties.