Kırıkkale Üniversitesi Kampüsü su kuyusu alanı sulama model incelemesi
Irrigation model nalysis of water well site of Kırıkkale University Campus
- Tez No: 67045
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALAMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Nüfustaki artma ve bu artan nüfusun besin ihtiyaçlarının karşılanması için her geçen gün suya olan talep artmaktadır. Bu da sulama metodlarının gelişmesini hızlandırmıştır. Damla sulama ve yağmurlama sulama toprak üzerine direk olarak uygulanan yeni sistemlerdir. Su her bitkiye borular vasıtası ile taşınmaktadır. Borulardan bitkiye su, damla sulamada damlatıcılar vasıtası ile ve yağmurlama sulamada ise yağmurlama başlıkları ile verilmektedir. Bu tezde damla sulama ve yağmurlama sistemlerinin tasarımı ve Kırıkkale Üniversitesi Kampusu su kuyusu alanına aplikasyonu anlatılmıştır. Birinci olarak ağaçlar içi^ damla sulama sistemi, ikinci olarak da çim alanlar için yağmurlama sulama aplikasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Every day the demand for water is increasing due to increase in population and growing need to supply food for these increasing population. This led to rapid development of methods of irrigation. Drip irrigation and sprinkler irrigation are novel systems of supplying water directly on to the soil. Water is carried through an extensive pipe network to each plant, the outlet device that emits water on to the soil is called emitter for drip irrigation and nozzle for sprinkler. In this thesis methods of design of drip and sprinkler irrigation systems are illustrated, and two cases were studied for the well field of the campus of the Kırıkkale University. First one is the application of drip irrigation for the trees and second one is the application of sprinkler irrigation for the grass areas.