Gold market in Turkey and effect of pandemic on gold
Türkiye'de altın pazarı ve pandeminin altın üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 670445
  2. Yazar: OKAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde çağımızın vebası olarak adlandırılabilecek Covid-19 salgını, finansal piyasaları sağlık sektörünü etkilediği kadar derinden etkilemektedir. Covid-19 pandemisinin altın fiyatları üzerindeki etkisini ölçmek için yapılan bir çalışmada analiz, 22.01.2020 ve 08.04.2020 tarihleri arası günlük verilerle ARDL modeli kullanılarak tahmin edilmiştir. Altın fiyatlarını bağımlı değişken olarak analiz eden çalışma da, Covid-19 salgınının Türkiye vaka sayısı, Covid-19 salgınının Dünya vaka sayısı, Amerikan Doları oranı, politika faizi ve akaryakıt fiyatları bağımsız değişken olarak analizde yer verilmiştir. Yukarda bahsedilen değişkenlerin farklı seviyelerde durağan olması nedeniyle, analiz sonuçları kısa vadeli dönem ve uzun vadeli dönem olarak ARDL modeli çerçevesinde yorumlanmıştır. Hata düzeltme modelinin sonuçlarına göre, modelin uzun vadeli dönem yakalama oranı yüzde 51 olarak tahmin edilmiştir. Yatırımcıların finansal araçlara küresel paniğe yol açan durumlarda nasıl bir davranış geliştirdiğini gözlemleyebileceğimiz en bilinen ve geleneksel olan finansal araç altındır. Elde edilen sonuçlara göre altın fiyatları ile kısa vadeli ABD doları kuru ve siyasi faiz oranı arasında negatif korelasyon bulunmaktadır. Ayrıca altın fiyatları ile akaryakıt fiyatları arasında pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Covid-19 Dünya vaka sayısı, Covid-19 Türkiye vaka sayısı. Uzun vadeli bir ilişki sonuçlarına göre Covid-19'un değişken sayısı Türkiye dışında tüm değişkenlerle altın fiyatları arasında ortak entegre bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which can be called the plague of our time today, affects financial markets as deeply as it affects the health sector. Analysis in a study to measure the impact of the Covid-19 pandemic on gold prices, 22.01.2020 -08.04.2020 was estimated using the ARDL model with daily data. In the study, which examined gold prices as dependent variables, Covid-19 Turkey case number, Covid-19 World Case Number, US dollar ratio, policy interest and fuel prices were included in the analysis as independent variables. Because the selected variables are stable at different levels, the results of short-term and long-term analysis were interpreted within the framework of the ARDL model. Based on the results of the error correction model, the long-term capture rate of the model was estimated at 51 percent. Gold is the most well-known and traditional financial instrument in which we can observe how investors develop financial instruments in situations that lead to global panic. According to the results, there are negative correlation between gold prices and short-term Unites States dollar exchange rate and political interest rate. Also, there are positive correlation between gold prices and fuel prices, Covid-19 World number of cases, Covid-19 Turkey number of cases. According to the results of a long-term relationship Covid-19 has been observed that a co-integrated relationship between gold prices with all variables except for the case of Turkey the number of variables.