COVID-19 vaka sayılarının seçili makroekonomik göstergeler üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of numbers of COVID-19 case on selected macroeconomic indicators: The case of Turkey
  1. Tez No: 756547
  2. Yazar: BUKET BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KÜNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çin'de 2019 yılının son aylarında ortaya çıkarak kısa sürede diğer ülkelere yayılan COVID-19 virüsü, tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan virüsün, insan ve toplum hayatının tüm alanlarına çok önemli yansımaları olmuştur. Pandemi sürecinin makro ve mikro anlamda ekonomilere yönelik yıkıcı etkisinden dünyanın tüm ülkeleri gibi Türkiye de nasibini almıştır. Türkiye'de 11 Mart 2021 tarihinde görülen ilk vakanın ardından kısa sürede hızla yayılan virüs, özellikle ekonomik anlamda yıkıcı etkilere yol açmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de COVID-19 sürecinde 13.03.2020-11.03.2022 dönemi kapsamındaki haftalık veriler kullanılarak COVID vaka sayılarının döviz kuru, altın fiyatları, para arzı, faiz oranları, borsa endeksi ve krediler üzerindeki etkisi doğrusal olmayan tahmin yöntemleri ile incelenmiştir. Sürecin ele alınması ve çözüm önerilerinin irdelenmesi, ülkemizde literatürün gelişmesi ve politikaların oluşturulması sürecine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 virus, which emerged in China in the last months of 2019 and spread to other countries in a short time, has taken the whole world under its influence. The virus, which caused the death of millions of people, has had very important reflections on all areas of human and social life. Like all the countries of the world, Turkey has also received its share from the devastating effect of the pandemic process on economies in macro and micro terms. The virus, which spread rapidly in a short time after the first case in Turkey on March 11, 2021, caused devastating effects especially in economic terms. In this study, the effects of the number of COVID-19 cases on the exchange rate, gold prices, money supply, interest rates, stock market index and loans were examined using nonlinear estimation methods, using weekly data within the period of 13.03.2020-11.03.2022 during the period of COVID-19 in Turkey. The estimation results showed that the number of cases positively affected the exchange rate, gold prices and money supply. It is thought that considering this process and examining the solution proposals will contribute to the development of the literature and policy planning process in our country