Kadının kamusal alanda erilleşmesinin medyada yeniden üretimi: Şahsiyet dizisi örneği
The media reproduction of women's personalization in puplic sphere: The example of Personality series
  1. Tez No: 670448
  2. Yazar: SİBEL ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı ataerkil sistem içerisinde özel alana sıkıştırılan kadının, çalışma için seçilen“Şahsiyet”dizisi üzerinden kamusal alan açısından olasılık ve sınırlılıklarını anlamlandırmaya çalışmak ve bu olanakların görünürlüğüne vurgu yapmaktır. Eril düşünce sisteminin hüküm sürdüğü bir toplumda eril olanın, dişil üzerinde tasarruf sahibi olmaları toplumsal yapı içerisindeki otoritenin belirgin hale gelmesi ile paralellik göstermektedir. Kamusal / özel alan ayırımında yüksek duvarların varlığı, kimliğinin farkında olmayan ya da olamayan kadının, üzerinde söz sahibi olan erkek tarafından özel alana hapsedilmesi ile devam edecektir. Bu açıdan çalışma eril düzen tarafından dayatılan toplumsal cinsiyet rolleri ile kadının nasıl ötekileştirilip özel alana itilip, hapsedildiğini ve özellikle kamusal alanda var olmaması için hangi toplumsal algılar ile günlük pratiklere yansıma biçimini tespit etmektir. Mekânlar da yaratılan farklılaşma ile kadın ve erkek cinslerinin belirli mekânlar ile özdeşleştirilmesi süreci birbiri ile ilintili olarak gelişmiştir. Çalışmada yeni iletişim teknolojileri vasıtası ile oluşacak madun kadın karşıt kamusunun yaygın kamusal alan ile etkileşim pratiği ve sonuçları, kamusal alan kavramı, feminizim ve kısaca postmodernlik kavramı üzerinden kritik edilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede tezin örneklemini Şahsiyet dizisinde yer alan Nevra karakteri oluşturmaktadır. Eril söylem ve davranışlara maruz kalan, polislik mesleğini seçtiği için küçümsenen ve dikkatleri üzerine çeken dişil bir karakterin kamusal alanda yaşadığı sorun ve deneyimler, genel bir çerçeve oluşturularak analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to try to make sense of the possibilities and limitations of women, who are constrained to the private sphere within the patriarchal system, in terms of the public sphere through the series of“Personality”chosen for the study, and to emphasize the visibility of these possibilities. In a society where the masculine thought system prevails, the masculine has a disposition over the feminine, parallel to the emergence of authority in the social structure. The existence of high walls in the separation of public / private sphere will continue with the imprisonment of the woman who is not aware of her identity or cannot be confined to the private sphere by the man who has a say on it. From this point of view, the study aims to determine how women are marginalized, pushed into the private sphere and imprisoned by the gender roles imposed by the masculine order, and which social perceptions and the way they are reflected in daily practices so that they do not exist in the public sphere. With the differentiation created in the spaces, the process of identifying the male and female genders with certain spaces has developed in relation to each other. In the study, the practices and results of the subaltern anti-women public's interaction with the common public sphere, which will be formed through new communication technologies, are tried to be criticized over the concept of public sphere, feminism and in short, postmodernity. In this context, the character of Nevra in the series Personality constitutes the sample of the thesis. The problems and experiences of a female character who was exposed to masculine discourse and behavior, underestimated because she chose the policing profession, and attracted attention, experienced in the public sphere, were tried to be analyzed by creating a general framework.