Gelecek nesil çembersel elektron pozitron çarpıştırıcı (FCC-e+e−) enjektör tesisi için ön-enerji öteleyici sinkrotronu tasarımı
Pre-booster ring designs of the future circular collider (FCC-e+e−) injector complex
- Tez No: 670447
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS KENAN ÇİFTÇİ, DR. YANNİS PAPAPHILIPPOU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gelecek nesil çembersel elektron-pozitron çarpıştırıcı (FCC-e+e-) enjektör kompleksi, yüksek yoğunluklu e+ ve e- demetlerini üretmek ve hızlı tekrarlama frekansı ile çarpışma enerjisinde, çarpışma halkasına aktarmakla yükümlüdür. Demetin, ana-enerji öteleyici halkaya aktarılmasından önce olması planlanan ön-enerji öteleyici halkası için iki seçenek değerlendirilmektedir: Az miktarda güncellenmiş Süper Proton Sinkrotronu'nun (SPS) kullanılması ya da yeni bir çembersel hızlandırıcı tasarlanması. Bu çalışmanın amacı, var olan SPS hızlandırıcısının ön-enerji öteleyici olarak kullanılması için gerekliliklerin ve parametrelerin incelenmesi ve bu seçeneğe ek olarak alternatif ön-enerji öteleyici halkasının kavramsal tasarımının yapılmasıdır. Bu çalışma, temel parametrelerin belirlenmesi, demet optiği tasarımı, genel plan, magnet alan ve hizalama hatalarını kapsayacak şekilde tek parçacık lineer ve lineer olmayan demet dinamiği optimizasyonunu içermektedir. Buna ek olarak, uzay yükü (“space charge”), boyuna mikro-dalga kararsızlığı, enine mod bağlaşım kararsızlığı (“transverse mode coupling instability”), iyon etkileri (“ion effects”), elektron bulutu (“e-cloud”), demet-içi saçılımı (“intra-beam scattering”) ve koherent sinkrotron ışınımı etkilerini dahil ederek yoğunluk eşik değer tahmini hesaplamaları da bu tezin kapsamı içerisindedir.
Özet (Çeviri)
The Future Circular Collider (FCC) e+e- injector complex needs to produce and to transport a high-intensity e+ and e- beams at a fast repetition rate for topping up its collision energy. Two options have been considered as a pre-accelerator ring before the bunches are transferred to the high-energy booster: either using slightly modified Super Proton Synchrotron (SPS) or designing a new ring. The purpose of this study is to explore the needs and parameters of the existing SPS as pre-booster ring and to provide the conceptual design of an alternative accelerator ring. This study includes establishing the basic parameters, the optics design, layout, single particle linear, non-linear dynamics optimization, including magnetic and alignment errors for the pre-booster ring. In addition, an analytical estimation of intensity thresholds have been performed, studying the impact of: space charge (SC), longitudinal microwave instability (LMI), transverse mode coupling instability (TMCI), ion effects, electron cloud, intra-beam scattering (IBS) and coherent synchrotron radiation (CSR).