Uncertainty assessment for the supply chain system of a concrete company using Monte Carlo simulation
Bir beton firmasının tedarik zincirinin Monte Carlo silumasyonu ile belirsizlik değerlendirmesi
  1. Tez No: 670453
  2. Yazar: İNANÇ TAHA SERBEST
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Beton öncelikli bir yapı malzemesi olarak, müşteri talebine göre değişik mukavemet değerlerinde tedarik edilebilir. Beton üretim ve dağıtım operasyonları, %0,1 ve %0,2 arası değişen kâr marjı oranları ile düşük karlılık oranlarına sahiptir (OYAK Concreete Company, 2019). Belirli bir satış bölgesi için genellikle birden fazla filli rakip bulunduğundan, beton fiyatlarının her zaman yükseltilmesi olası değildir. Bu nedenle, beton üretim ve dağıtım sistemleri için işletme karlılığı pratik olarak, işletme maliyeti kalemlerinin takip edilmesi ve azaltılmasıyla sağlanabilir. Bu temelde, dağıtım operasyonlarında taşımayla ilgili maliyet kalemleri, toplam işletme maliyetinin yaklaşık %70'ini temsil etmektedir ve bu maliyetin yarısını yakıt tüketimi oluşturmaktadır. Beton santrallerinden sipariş noktalarına malzeme taşıma operasyonlarında transmikserler kullanılır ve 7, 8, 9, 10, 12 ve 14 m3 olarak değişen araç kapasiteleri ile beton taşıyabilirler. Bu çalışmada hazır beton tedarik zinciri sistemindeki belirsizliklerin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu noktada, analizlerde OYAK Çimento Şirketi'nin Ankara ilinde aktif olarak kullanılan dört farklı santralinin operasyonları ele alınmıştır. Son raporlarda arşivlenen verilere göre, şirketin yıllık toplam 4,5 milyon m3 beton üretimi yapması ve transmikserlerin beton santralleri ile sipariş noktaları arasında yaklaşık 500.000 kez seyahat etmesi gerektiği görülmektedir. Sipariş noktasını besleyecek beton tesisi seçilirken, sipariş noktası ile tesislerin arasındaki uzaklıkla belirlenen öncelikli bölgeler değerlendirilir. Ancak, beton tesislerinde kullanılan hammaddelerin maliyetleri ve nakliye maliyetleri tesisten tesise farklılık gösterebilir. Bu nedenle, öncelikli bölge her durumda en yüksek karlılığı sağlayamayabilir. Mevcut çalışmada, operasyonel karlılığı artırmak adına farklı beton tipleri ve farklı öncelikli bölgelerdeki talep ve arz belirsizlikleri kullanılarak, alternatif tedarik zinciri senaryolarını incelemek için bir Monte Carlo simülasyon modeli oluşturulmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın sonuçları dağıtım sisteminde yapılan değişikliklerin operasyonel masrafları azalttığını göstermektedir. En önemli etki ise taşıma maliyetlerinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Concrete is the primary construction material and may be supplied in varying strength values according to customer demand. The profitability of concrete operations is very low, with a profit margin changing between 0.1 and 0.2 percent (OYAK Concrete Company, 2019). Since multiple competitors are generally available for the sales region, it is not always likely to raise up the concrete prices. Therefore, operation profitability for concrete production and distribution systems may be achieved practically by monitoring and diminishing operating cost items. On this basis, transportation-related cost items in hauling operations cover about 70% of the total operating cost, and where half of this cost consists of fuel consumption. Truck-mixers are used in material hauling operations and may carry concrete from batching plants to construction site with a varying vehicle capacity of 7, 8, 9, 10, 12, and 14 m3. The current study intends to evaluate the uncertainties in the concrete supply-chain systems. At this point, the OYAK Concrete Company's operations in Ankara, where four different batching plants are used actively, were considered in the application part. It is observed from the recent records of the company that an annual concrete production of 4.5 million m3 where truck-mixers should have 500,000 travels between the batching plants and the order points. When matching the order points and the supplier plant, the priority zone regarding destination lengths is evaluated. However, raw material costs used in the batching plants and transportation costs may differ between plants. Therefore, the priority zone may fail to ensure the highest profitability in all cases. Using the demand and supply uncertainties in different types of concrete and priority zones, the current study tries to build up a Monte Carlo simulation model to seek alternative supply chain scenarios to increase operational profitability. The results of the study show that operational cost could be decreased by changing distribution system. Main impact of the decrease is seen in transportation cost of the operations.